29.10.2020, 14:50

Povolenie na studňu má nové pravidlá

Máte na studňu napojený celý dom? Na využívanie takéhoto vodného zdroja potrebujete povolenie. Pozrite sa, aké podmienky musí spĺňať po novom vodná stavba, aby ste mali papiere v poriadku.

Povolenie na studňu má nové pravidlá
Zdroj: Peter Mayer

1. Dobrovoľná záležitosť

Zabezpečiť zásobovanie obyvateľov pitnou vodou z verejného vodovodu musí podľa zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách a tiež podľa zákona o obecnom zriadení obec.

Zriadenie domovej studne je teda čisto dobrovoľná záležitosť tej-ktorej osoby. Ak si vlastník studne zvolí toto individuálne zásobovanie pitnou vodou, je za studňu a kontrolu kvality vody v nej zodpovedný výhradne on sám.

2. Vlastný zdroj vody

Majitelia studní, ktorí dostali povolenie na odber podzemných vôd pred 15. marcom 2018, keď začala platiť novela vodného zákona, musia do konca roku 2021 požiadať o prehodnotenie povolenia na odber podzemnej vody zo studne.

Nepôjde o zmenu technického  riešenia studne a ani o nové povolenie ako pri povoľovaní novej studne. Novelou vodného zákona sa zmenilo povolenie podzemných vôd z doby neurčitej na dobu najviac 10 rokov, čo je v súlade s európskou legislatívou vo vodnom hospodárstve.

Ak si do tohto termínu majitelia studní nesplnia svoju povinnosť, ich doterajšie povolenia nebudú ďalej platné. To znamená, že nebudú môcť ďalej používať túto vodu. A to až dovtedy, kým nebudú mať vydané nové platné povolenie na odber podzemných vôd. 


3. Verejná kanalizácia
Od 15. marca 2018 je vlastník stavby alebo pozemku, na ktorom bola povolená žumpa, povinný pripojiť stavbu alebo pozemok na v

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.