03.11.2020, 15:08

Čakajte veľké zmeny v predaji pôdy. Ako ho chce štát regulovať

Kupovaná výmera poľnohospodárskeho pozemku dostane strop. Predkupné právo pri prevodoch pripadne štátu či obci. Rozbehla sa diskusia o zákone, ktorý podstatne zreguluje trh s pôdou.

Čakajte veľké zmeny v predaji pôdy. Ako ho chce štát regulovať
Zdroj: Dreamstime

Strop na predávanú výmeru pozemku a predkupné právo v prospech štátu či obce. To sú najdiskutovanejšie novinky, ktoré plánuje dať ministerstvo pôdohospodárstva do novely zákona o nadobúdaní poľnohospodárskeho pozemku. Novela už vyvolala búrlivé reakcie. Pripomeňme, že v súčasnosti žiadne limity v predaji či kúpe pôdy neexistujú, posledná nevydarená regulácia má dátum rok 2014. Po náleze Ústavného súdu ju vo februári 2019 zrušili.

Prísne reguly

Štát sa však aj dnes predsa len snaží dosiahnuť aspoň určitú reguláciu. V prospech jeho snáh hovoria špekulatívne predaje pozemkov, na ktoré poukazujú najmä malí farmári často odstavení od možnosti dostať sa k pôde. Navyše sa k nej dostáva cez nastrčené osoby i čoraz viac cudzincov. Nielen to. Ministerstvo pôdohospodárstva argumentuje, že Slovensko je jedným z mála štátov EÚ, ktoré nemajú zákonnú reguláciu trhu s poľnohospodárskymi pozemkami. Väčšina krajín ju má a často ide o pomerne prísne regule. Napríklad podľa Heleny Patasiovej, predsedníčky Agrárnej komory Slovenska, v susedných krajinách je striktne dané, že pôdu môže získať záujemca maximálne do 20 km od svojho bydliska alebo podnikania.

Navrhnuté limity

Martin Illáš, generálny riaditeľ sekcie legislatívy v agrorezorte, zdôrazňuje, že tak ako u nás, ani inde nie je regulácia namierená primárne proti nákupu pôdy cudzincami, ale najmä proti koncentrácii vlastníctva pôdy. „Bez ohľadu na to, z akej krajiny nadobúdateľ pochádza,“ hovorí Illáš.
Pre fyzickú osobu novela navrhuje limit nákupu na 300 hektárov, pre právnickú na 1 200 hektárov. Tvorcovia legislatívy pritom nevylučujú, že limity sú zatiaľ len súčasťou návrhu, môže sa o nich diskutovať. Návrh zákona počíta s predkupným právom viacerých subjektov: štátu, obce či susediaceho vlastníka.

Výčitka protiústavnosti

Podľa Klubu 500 však predkupné právo pripomína znárodňovanie. Tým, že zvýhodňuje len určitú časť podnikateľov. Klub tvrdí, že to odporuje Ústave. Veľmi podobným spôsobom kritizuje novelu aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Podľa nej „ak sa jednej skupine podnikateľov zakáže kupovať a vlastniť pôda, čím sa vraj má otvoriť priestor na nákup pôdy inej skupine, zjavne sa zvýhodňuje len určitá časť podnikateľského prostredia. To povedie k jeho deformovaniu.“
Illáš na to oponuje, že predkupné právo celkom isto nemožno zamieňať so znárodňovaním. „Veď už dnes má štát podľa viacerých zákonov predkupné právo k prevádzaným pozemkom, napríklad na chránených územiach. A to nie je predmetom kritiky.“

Odstrániť nevyváženosť

Pokiaľ ide o výčitku zvýhodňovania, zámerom návrhu zákona je podľa generálneho riaditeľa pravý opak, a to odstrániť existujúce znevýhodnenie takých účastníkov trhu s pôdou, ktorí sa kvôli

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 61% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.