16.11.2020, 00:00

Veľké zmeny pre dôchodcov: ako porastú dôchodky v novom roku

Viac ako 1,4 milióna dôchodcov dostane v januári viac peňazí vďaka pravidelnej valorizácii. Minimálna suma, o ktorú im porastie starobná penzia, je 9,40 eura.

Dôchodky od januára opäť porastú – buď o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien, alebo o pevnú sumu valorizácie. Medziročný rast cien za prvý polrok 2020 bol 2,6 percenta. Znamená to, že v roku 2021 sa dôchodky buď zvýšia o spomínané percento, alebo sa do daného druhu penzie premietne minimálna valorizácia. Tá predstavuje pevnú sumu 9,40 eura. V praxi to bude vyzerať tak, že každému seniorovi sa z uvedených dvoch postupov zohľadní ten, ktorý bude preň výhodnejší.

Typy valorizácie
„Keďže penzista môže dostávať súbežne aj viac dôchodkov, niektorý môže byť valorizovaný percentom a iný pevnou sumou,“ priblížila Daniela Rodinová z tlačového oddelenia ministerstva práce.
Ak máte starobný dôchodok nižší ako 360 eur, zvýši sa vám o 9,40 eura, čo je garantovaná suma. Naopak, ak je vaša penzia vyššia ako 370 eur, stúpne o takzvanú dôchodcovskú infláciu, čo je pre vás výho

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.