11.11.2020, 16:47

Radikálne zmeny v predaji pôdy? Chystaný zákon vyvoláva veľkú kritiku, no má aj podporovateľov

  • Čo prinesie nový zákon? Chce zaviesť predkupné právo v prospech štátu, obce, VÚC , ale aj vlastníka susednej parcely.
  • Chystá sa vniesť do právnej úpravy strop na výmeru predávaného pozemku
Radikálne zmeny v predaji pôdy? Chystaný zákon vyvoláva veľkú kritiku, no má aj podporovateľov
Zdroj: Dreamstime

Zmeny v novele zákona o nadobúdaní poľnohospodárskeho pozemku už stihli vyvolať búrlivé diskusie. Týkajú sa najmä chystaného stropu na výmeru predávaného pozemku a zavedenia predkupného práva v prospech štátu či obce. V súčasnosti platí stav, že žiadne limity v predaji ani kúpe poľnohospodárskej pôdy neexistujú. Viacerým profesným organizáciám a komorám, ktorých sa budúca novela môže dotknúť, sme položili nasledujúcu otázku:

Chystá sa novela zákona o nadobúdaní pôdy, ktorá chce zastropovať výmery predávaných poľnohospodárskych pozemkov a tiež zaviesť právo prednostnej kúpy. S akými obmedzeniami by ste súhlasili?

Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska:

S poľnohospodárskou pôdou sa u nás dlhodobo zaobchádza ako s tovarom. Pritom v susedných krajinách, ako Maďarsku, Poľsku, Rakúsku, sú omnoho prísnejšie pravidlá pri nadobúdaní vlastníctva pôdy. Naša komora už dávno upozorňovala vládu na nebezpečenstvo koncentrácie a nadobúdanie vlastníctva veľkého počtu pozemkov jedným či niekoľkými vlastníkmi, respektíve skupinou majetkovo prepojených vlastníkov. Vznikali eseročky bez poľnohospodárskej činnosti a oslovovali na vidieku vlastníkov pozemkov, aby im ich predali aj za špekulatívne ceny, napríklad tri hektáre za osemtisíc eur. Boli to chytáky a veľa ľudí na ne doplatilo, niekedy prišli s plačom na úrad, ale už sa nič nedalo zmeniť, lebo kúpna zmluva s overeným podpisom bola uzavretá. Je nám známe, že pôda je ako neobnoviteľný zdroj základom zabezpečenia výživy obyvateľstva, ale zároveň dáva možnosť udržať obyvateľov, najmä mladých, na vidieku. Veď ten sa pomaly vyľudňuje. V susedných krajinách je napríklad striktne dané, že pôdu môže nadobúdať záujemca maximálne do 20 km od svojho bydliska alebo podnikania. Pôda by sa mala získať hlavne na meno, teda fyzickou a právnickou osobou, s takou maximálnou výmerou, ako sa to navrhuje v novele.

Bohumila Tauchmannová, členka výkonného výboru Vidieckej platformy:

Ochrana pôdy je kľúčová pre zabezpečenie budúcnosti pôdohospodárstva, ale navrhované znenie je zrejme neústavné a z veľkej časti vzbudzuje viac otázok a problémov ako skutočných riešení. Jeden takýto pokus tu už bol a Ústavný súd ho označil, že je v rozpore s Ústavou. Dnes zavádzať predkupné právo nie na aktívneho poľnohospodára v katastri, ale na všetky zložky štátu, je skutočne otázne, ako aj to, čo vlastne autor sleduje touto právnou úpravou. Ak sa v dôvodovej správe aj vo zvolenom zrýchlenom konaní argumentuje „aktuálnym“ rizikom, nie je jasné, prečo sa odkladá účinnosť až do polovice roku 2021. Novele chýba verejná aj odborná diskusia. Predpokladáme, že neprejde ani koaličnou radou a ani podpisom pani prezidentky. Obmedzenie vlastníctva pôdy problém nevyrieši. Problém vyrieši sústava legislatívnych opatrení, ktoré budú spojené so zvýšeným akcentom na užívanie pôdy, kontrolu jej prípadnej degradácie a znižovania bonity, ktoré budú tvrdo a rýchlo sankciované.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 43% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.