13.11.2020, 10:44

Podnikatelia, pripravte sa na novinky v Obchodnom registri aj v Obchodnom zákonníku

Obchodný register prešiel od 1. októbra tohto roka zásadnými zmenami. Vymažú sa z neho neaktívne firmy. Advokát Ľubomír Roman vysvetľuje v deviatich bodoch, ktoré najvýznamnejšie zmeny prináča novela Obchodného zákonníka.

Podnikatelia, pripravte sa na novinky v Obchodnom registri aj v Obchodnom zákonníku
Zdroj: Zdroj: Dreamstime
  1. Proces likvidácie sa zdokonaľuje

Podľa novej legislatívy sa zmenil deň vstupu spoločnosti do likvidácie, ktorým je moment zápisu likvidátora do obchodného registra. Už neplatí, že deň vstupu do likvidácie je dňom, kedy bola spoločnosť zrušená.

Následne musia spoločníci alebo príslušný orgán ustanoviť likvidátora. Ak tak neurobia v 60-dňovej lehote, ktorá sa beží od zrušenia spoločnosti, likvidátora určí súd. Každá spoločnosť musí zaplatiť preddavok na likvidátora a to jeho zložením do notárskej úschovy. Ak po zrušení spoločnosti súdom nebol zložený preddavok na likvidáciu v zákonom ustanovenej výške, spoločnosť sa ruší bez likvidácie.

Vstupom spoločnosti do likvidácie po novom zanikajú jednostranné právne úkony spoločnosti. S výnimkou splnomocnenia na zastupovanie v súdnom spore všetky predovšetkým plnomocenstvá, prokúry, príkazy a poverenia zanikajú.

Novou povinnosťou likvidátora je viesť zoznam pohľadávok a majetku spoločnosti. Ten musí vyhotoviť do 45 dní od oznamu o vstupe spoločnosti do likvidácie. Tento zákon sa vzťahuje aj na likvidátorov zapísaných do Obchodného registra pred 30. septembrom 2020, avšak samotný proces likvidácie sa dokončí ešte podľa predošlých právnych úprav.

Novela zákona tiež rieši situácie, kedy sa po výmaze spoločnosti z obchodného

registra objaví jej majetok v jej vlastníct

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.