22.12.2020, 11:30

Ako sa riadne starať o bytové domy, aby boli bezpečné? Poradíme vám

Odborníci na komplexné bezpečnostné systémy odporúčajú nepodceňovať výber kvalitnej firmy aj použitých systémov pri ochrane bytových domov.

Ako sa riadne starať o bytové domy, aby boli bezpečné? Poradíme vám
Zdroj: Dreamstime

Na políciu ľudia v minulom roku nahlásili 3 695 krádeží vlámaním, z toho sa 715 prípadov týkalo bytov. Objasniť sa však nepodarilo ani 40 percent prípadov. Vykrádači bytov sú najaktívnejší práve v novembri a decembri. To všetko sú dôvody, prečo lepšie zabezpečiť bytový dom.

Vchodové dvere sú prvou prekážkou

V bytovom dome je dôležité, aby správca zabezpečil proti vlámaniu vchodové dvere a vstupy do spoločných priestorov bezpečnostnými dvermi s viacbodovým uzamykacím systémom. Dvere by mali mať bezpečnostný zámok so štítom bez vonkajších skrutiek a s prekrytou vložkou, ktorý je chránený proti prevŕtaniu a rozlomeniu.
Vchodové dvere sa radia do bezpečnostných tried a zákon vyžaduje, aby mali certifikát. Na Slovensku sa používajú bezpečnostné triedy jeden až štyri, pričom platí, že čím vyššie číslo, tým je vyššia úroveň ochrany. Spomínané úrovne ochrany platia najmä vtedy, ak obyvatelia dohliadajú na úplné zatvorenie dverí, a tiež v prípade, že otvorenie dverí priamo z bytu nie je možné, prípadne len vďaka videovrátnikovi. „Vhodné by bolo opatriť bytové domy protipožiarnym zabezpečením a signalizáciou úniku výbušných plynov, kde je možné zapojiť automatické uzatvorenie prívodu plynu do

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.