30.12.2020, 07:00

Aké sumy doplatkov za lieky vám vrátia poisťovne

Ak pre zmiernenie nepriaznivého zdravotného stavu potrebujete kompenzačnú pomôcku, štát vám na ňu môže prispieť. Kedy môžete získať peniaze a ako postupovať pri žiadosti, vysvetľuje Marianna Šebová, hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Aké sumy doplatkov za lieky vám vrátia poisťovne
Zdroj: Dreamstime

1. Poskytnutie peňažného príspevku
Príspevok na kúpu pomôcky si môžete nárokovať vtedy, ak máte zdravotné postihnutie s mierou funkčnej poruchy najmenej 50 percent a ste na požadovanú pomôcku odkázaný. Osoba, ktorá žiada o peňažný príspevok na druhý mechanický či elektrický vozík alebo druhý načúvací aparát, musí preukázať poskytnutie alebo zapožičanie prvého mechanického či elektrického vozíka alebo prvého načúvacieho aparátu, ktoré boli financované z verejného zdravotného poistenia.

Ďalšou podmienkou je komplexný posudok, ktorý vydá príslušný úrad práce, sociálnych vecí. V ňom musí byť peňažný príspevok na kúpu pomôcky navrhnutý ako vhodná forma kompenzácie sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia.

Žiadateľ nesmie vlastniť majetok vo väčšej hodnote ako 39 833 eur a jeho mesačný príjem alebo príjem spoločne posudzovaných osôb za zisťovaný kalendárny rok nesmie presiahnuť päťnásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, teda sumu 1 074,15 eura.

2. Maximálne zohľadňované sumy
Peňažný príspevok možete získať len na tie pomôcky, ktoré sú uvedené v zozname ministerstva práce. V ňom sú uvedené aj maximálne zohľadňované sumy z ceny pomôcok. Zákon neumožňuje poskytnúť peňažný príspevok na kúpu pomôcky poskytovanej alebo zapožičiavanej na základe verejného zdravotného poistenia.

Výnimkou je len kúpa druhého mechanického alebo elektrického vozíka alebo druhého načúvacieho aparátu. Rozhodovaniu o peňažnom príspevku predchádza posudková lekárska a sociálna činnosť a obstaranie podkladov potrebných na rozhodnutie. Nárok na peniaze vzniká až právoplatným rozhodnutím príslušného úradu práce v mieste trvalého bydliska žiadateľa.

3. Počas mimoriadnej situácie
Konanie o priznaní príspevku sa začína na základe žiadosti fyzickej osoby.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.