29.12.2020, 07:00

Doplatky za lieky by sa mali zrušiť

Štát chcel v roku 2021 určitým skupinám pacientov úplne zrušiť doplatky za lieky. Pandémia však spôsobila, že sa v novom roku bude musieť v zdravotníctve šetriť. Aké zmeny sú potrebné v oblasti liekovej politiky, vysvetľujú odborníci Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová, Dominik Tomek a Elena Marušáková.

Doplatky za lieky by sa mali zrušiť
Zdroj: Dreamstime

Môžeme očakávať v novom roku nejaké zmeny v poplatkoch za lieky alebo v limitoch v doplatkoch za lieky?
Novela zákona, ktorej podstatou bola zmena doplatkov, bola presunutá do roku 2021. Rovnako nebola nateraz novelizovaná ani Vyhláška, ktorá by umožnila pokles doplatkov za lieky. Práve táto vyhláška totiž definuje spôsob určenia štandardnej dávky liečiva a maximálnu výšku úhrady zdravotnej poisťovne za túto dávku. Navrhovateľ požiadal listom z 20. novembra 2020 o presun návrhu zákona na najbližšie rokovanie schôdze Národnej rady v roku 2021.

Pacienti na Slovensku sú dlhodobo konfrontovaní so sústavným nárastom spoluúčasti na úhrade za lieky. Hrozí, že sa kvôli pandémii tieto poplatky ešte viac zvýšia? Alebo môžu dokonca klesnúť?
Nateraz sa podľa našich informácií veľké zmeny ani poklesy doplatkov nechystajú. A je veľmi ťažké predvídať, čo nás čaká na budúci rok. Na zmiernenie ekonomických dôsledkov pandémie a v zmysle nového spôsobu financovania zdravotníctva sa síce v ďalšom roku predpokladá dofinancovanie verejného zdravotného poistenia vo výške 246 miliónov eur, avšak nie je to postačujúca suma. V novele zákona, ktorý mal zrušiť doplatky za lieky dôchodcom, ťažko zdravotne postihnutým a deťom do šesť rokov, sa rátalo s tým, že v ro

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.