29.12.2020, 15:26

Minimálny dôchodok v tomto roku prekvapí. Bude „len“ taký ako v minulom roku

Pre výpočet minimálneho dôchodku bude po novom rozhodujúce životné minimum, nie priemerná mzda v hospodárstve.

Minimálny dôchodok v tomto roku prekvapí. Bude „len“ taký ako v minulom roku
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Minimálny dôchodok sa v budúcom roku nebude zvyšovať. Zostáva na tohtoročnej hranici 334,30 eura. Ministerstvo práce túto stagnáciu vysvetlilo tým, že chce dosiahnuť vyššiu spravodlivosť v poskytovaní minimálnych dôchodkov aj v ich valorizácii. „Nie je fér, aby dôchodcovia, ktorí pracovali menej, mali vyšší dôchodok než tí, ktorí odpracovali viac rokov,“ uvádza rezort pri obhajobe tejto úpravy. Rovnako by bolo podľa ministerstva nespravodlivé, ak by sa jednej skupine dvíhal dôchodok oveľa rýchlejšie než druhej.

Tieto dôvody napokon vyústili do rozhodnutia, že rezort práce navrhol v budúcnosti využívať pri valorizácii minimálnych dôchodkov iný výpočet – spojený s veličinou životného minima.

Koniec kvalifikovaným rokom poistenia

Na vysvetlenie treba uviesť, že vlani prijala bývalá vláda úpravy, po ktorých sa od januára 2020 naviazala suma minimálneho dôchodku na priemernú mzdu v národnom hospodárstve. Upustilo sa teda od výlučného zohľadňovania takzvaných kvalifikovaných rokov dôchodkového poistenia. „Tieto zmeny v spôsobe určovania minimálneho dôchodku a v podmienkach tohto nároku spôsobili významné narušenie princípu zásluhovosti v dôchodkovom poistení, ako aj samotného účelu zavedenia minimálneho dôchodku,“ vysvetľuje hovorkyňa ministerstva Michaela Slivková Kirňaková. Suma minimálneho dôchodku sa tak „zmrazí“ na úrovni roku 2020. Z pohľadu penzistu to znamená, že minimálny dôchodok bude preň po 30 rokoch poistenia po novom, teda od januára 2021, predstavovať spomínanú sumu 334,30 eura mesačne. Z hľadiska štátu to však znamená, že takáto hranica penzie sa úpravou skokovo zvýšila na úroveň, ktorú by sme prirodzeným rastom predošlej hodnoty životného minima dosiahli až v priebehu niekoľkých rokov. „Preto je potrebné, aby sa v súlade s pôvodným účelom minimálneho dôchodku pristúpilo k opätovnému zvyšovaniu jeho hranice až po primeranom období. Po tom, keď suma predstavujúca 136 percent sumy životného minima pre dospelú osobu prekročí uvedenú hranicu 334,30 eura,“ vysvetľuje hovorkyňa.

Opätovné zvýšenie až v roku 2032

Na základe dnešných makroekonomických prognóz ministerstvo predpokladá, že opätovné zvyšovanie minimálneho dôchodku nastane okolo roku 2032. V tom období sa predpokladá, že základná nominálna suma minimálneho dôchodku z roku 2020 bude nižšia ako 136 percent životného minima.

Pre dôchodcov je dôležitá aj informácia, že na administratíve spojenej s priznaním minimálneho dôchodku sa nič nemení. Netreba oň žiadať. Lebo o nároku na zvýšenie dôchodku na minimálny dôchodok musí Sociálna poisťovňa rozhodnúť automaticky.

Vyplácanie „odškodného“ pre vybrané ročníky žien s deťmi dokončí Sociálna poisťovňa do dvoch rokov

Niektorým budúcim dôchodcom sa od nového roka dôchodkový vek zníži. A nielen to. Prvého januára začne platiť novela, ktorou sa majú napraviť nespravodlivosti okolo dôchodkového veku vybraných ročníkov žien – ale čiastočnej aj mužov – s rokom narodenia 1957 až 1965, ktoré vychovali deti. Čo z toho vyplýva?

Vekovo najstaršie osoby

Ženy (týka sa to aj príslušných kategórií mužov), ktoré dovŕšili, či ešte len dovŕšia dôchodkový vek podľa zákona platného pred 1. januárom 2021 a majú už priznaný dôchodok alebo – ak im bude priznaný najneskôr od 1. januára 2021, pričom sa im podľa posledných tabuliek dôchodkový vek znížil, dostanú „odškodné“. Získajú ho vo forme jednorazového doplatku. O jeho vyplatení rozhodne Sociálna poisťovňa bez podania žiadosti, a to do dvoch rokov. Ak sa uvedeným ženám prizná dôchodok na ich žiadosť od 2. januára 2021, tak za obdobie od dovŕšenia fiktívneho dôchodkového veku do dňa priznania dôchodku majú namiesto doplatku nárok na percentuálne zvýšenie penzie. Rovnako ako za obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku na dôchodok bez poberania dôchodku. O percentuálnom zvýšení novopriznanej penzie sa rozhodne pri jej priznaní.

Pomôžeme si príkladom z praxe: napríklad žena s ročníkom narodenia 1957, ktorá vychovala dve deti a ktorej už priznali penziu, bude mať za obdobie rozdielu medzi svojím dôchodkovým vekom a fiktívnym dôchodkovým vekom nárok na jednorazový doplatok.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 44% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.