08.01.2021, 13:50

Aké zmeny čakáme v roku 2021

Nová dávka tehotenské, úpravy v bonuse za deti či zmeny v platení nočnej alebo víkendovej práce. Podrobnosti vysvetľuje Sociálna poisťovňa a experti z poradenských spoločností.

Aké zmeny čakáme v roku 2021
Zdroj: Dreamstime

Odpovedá Finančná správa

1. Daňové priznanie
Kedy má fyzická osoba povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2020?
Fyzická osoba má povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2020, ak jej celkové zdaniteľné príjmy za rok 2020 presiahli sumu 2 207,10 eura, avšak s výnimkou v prípade, keď jej ročné zúčtovanie robí zamestnávateľ, alebo ak vykázala daňovú stratu.

2. Prenájom nehnuteľnosti
V priebehu roku 2020 som mal okrem príjmov zo zamestnania aj príjmy z prenájmu vlastnej nehnuteľnosti. Sú príjmy z takého prenájmu oslobodené od dane do výšky 500 eur aj za rok 2020?
Áno, príjmy z prenájmu nehnuteľností sú od dane z príjmov fyzickej osoby oslobodené do výšky 500 eur aj za zdaňovacie obdobie roku 2020. Zároveň platí, že ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad touto sumou. Výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom.


3. Úľavy na dani
Nedávno som oslávila 62. narodeniny. Môžem si uplatniť zľavu na dani z nehnuteľnosti? Ak áno, je potrebné o ňu požiadať?
Novinkou je úprava zákona, podľa ktorej seniori nad 62 rokov už nebudú musieť žiadať o zníženie dane za nehnuteľnosť, udelí sa im automaticky na základe dosiahnutého veku. Zákon však dovoľuje mestám a obciam túto vekovú hranicu meniť, respektíve zvyšovať.
Je teda potrebné si overiť túto hranicu v meste či obci, v katastri ktorej sa príslušná nehnuteľnosť nachádza.

4. Motorové vozidlá
Do akého termínu musím podať daňové priznanie k dani z vozidiel za rok 2020? Platí rovnaký termín ako v minulosti, keď sa toto priznanie bežne odovzdávalo do konca januára?
Nie, v zmysle novely, ktorou sa zmenil zákon o dani z motorových vozidiel a ktorý začal byť účinný od 1. 12. 2020, sa lehota na podanie daňového priznania k dani z vozidiel za obdobie roka 2020 posunula, a to až na termín do 31. 3. 2021.


5. Preddavky na daň
Ak sa posúva termín na podanie priznania k dani z motorových vozidiel za zdaňovacie obdobie 2020 do 31. 3. 2021, v akej lehote mám zaplatiť mesačné, respektíve štvrťro

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.