07.01.2021, 10:00

Ako bude pokračovať odklad splátok úveru?

Lex korona umožnil mnohým občanom, ktorí nie sú schopní splácať úver si splátky odložiť a to až po dobu 9 mesiacov. Tým, ktorí požiadali o odklad už v apríli táto lehota čoskoro vyprší. Ako postupovať ďalej v prípade, že ste stále v stave platobnej neschopnosti?

Mnoho ľudí v čase pandémie požiadalo o odklad splácania úveru.
Zdroj: Dreamstime

O odloženie splátok mohol požiadať každý občan, ktorý spláca pôžičku od banky alebo nebankového subjektu. Ak ste doteraz túto možnosť nevyužili, stále tak môžete urobiť. Je potrebné písomne alebo elektronicky požiadať banku, v ktorej úver splácate. Rovnako môžete požiadať aj lízingovú spoločnosť alebo nebankovú spoločnosť. Väčšina subjektov preferuje elektronickú formu. Odklad si môžete uplatniť pri úvere na bývanie, hypotéke, americkej hypotéke, medziúvere, stavebnom úvere, alebo akomkoľvek spotrebiteľskom úvere vrátane finančného lízingu a splátkového predaja. Je dôležité pripomenúť, že táto možnosť sa týka tých pôžičiek, kde sú určené pravidelne opakované splátky. Netýka sa kreditných kariet a povolených prečerpaní, teda debetu na účte.

Žiadosť je bezplatná

Splátky úveru od banky si môžete odložiť až na 9 mesiacov. Ostatné subjekty poskytujúce úver ponúkajú možnosť odkladu 3 mesiace, ktoré keď vyčerpáte, môžete si požiadať o ďalšie 3 mesiace. Za žiadosť o odklad neplatíte a banka od vás nemôže žiadať založenie nehnuteľnosti, či dodatočné ručenie. Nemusíte ani preukazovať platobnú neschopnosť. Taktiež sa to negatívne neodrazí na vašej histórii splácania úveru a nemalo by to byť zapísané v úverovom registri. Podmienky schválenia žiadosti sú, že nesmiete meškávať so splátkami viac ako 30 dní, nesmiete meškať so splátkami na inom úvere a nemôžete byť v osobnom bankrote. Je tiež dôležité pripomenúť, že zmluvný úrok za obdobie odkladu budete musieť zaplatiť neskôr. 

Odklad nie je odpustenie splátky

Dôležité je upozorniť, že sa nejedná o odpustenie splátok a dátum splatnosti pôžičky sa vám predĺži o počet mesiacov o

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 51% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.