08.01.2021, 18:54

Minimálna mzda stúpla na 623 eur

Minimálna mzda sa zvyšuje z 580 eur na 623 eur, čo v čistom bude 508,45 eura. Hodinová minimálna mzda sa zvýšila na 3,58 eura.

Minimálna mzda stúpla na 623 eur
Zdroj: TASR/Monika Skolimowska

Firmy sa musia pripraviť na viacero zmien. Tie hlavné v mzdovej oblasti sa týkajú nielen mesačnej minimálnej mzdy, ale aj spôsobu, akým sa určuje pre príslušný stupeň náročnosti práce.

Výška mesačnej minimálnej mzdy sa mení od 1. januára 2021 na 623 eur a suma minimálnej mzdy za každú hodinu odpracovanú zamestnancom na 3,58 eura.

„Zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov sa mali dohodnúť na sume minimálnej mzdy. Keďže sa sociálni partneri nedohodli, mala byť stanovená vo výške 60 percent priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca za rok 2019. Ide o 60 percent zo sumy 1 092 eur, teda 656 eur. Konečnú výšku napokon schválila vláda na úrovni len 57 percent za rok 2019,“ upozorňuje výkonný riaditeľ Elanor Slovakia Ivan Zizič.

Zároveň bolo do zákona doplnené ustanovenie, že na minimálnu mzdu na rok 2021 sa neuplatní ustanovenie o výške 60 percent priemernej mesačnej nominálnej mzdy v národnom hospodárstve.

„Tiež bolo do zákona o minimálnej mzde zapracované zníženie percenta výšky minimálnej mzdy, a to zo 60 na 57 percent, ak sa nedohodnú zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov,“ dodáva.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.