26.01.2021, 12:17

Chcete vedieť, kedy môžete odísť do dôchodku? Pozrite si tabuľky

  • Približne 110-tisíc žien bude môcť odísť do penzie skôr
  • Okolo 40-tisíc mohlo ísť do penzie už vlani, dôchodok sa im zvýši
  • Nový penzijný vek sa dotýka tých žien, ktoré sa narodili v rokoch 1957 až 1963
  • Zvýhodnený vek sa zohľadní prednostne ženám, ktoré deti vychovali
  • Ak sa žene výchova dieťaťa neprizná, môže si ju uplatniť muž
  • Pozrite si prehľadné tabuľky dôchodkového veku žien aj mužov
  • Výchova sa zohľadní aj tým, ktorí prevzali starostlivosť o deti – pozrite sa, aké podmienky musia splniť
  • Ako pobočka Sociálnej poisťovne vybaví vašu žiadosť
Chcete vedieť, kedy môžete odísť do dôchodku? Pozrite si tabuľky
Zdroj: Reuters

Odpovedá Juraj Káčer, generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne


1. Počet nových žiadostí
Zaznamenali ste v poslednom období zvýšený počet žiadostí o starobný alebo o predčasný starobný dôchodok v porovnaní s predchádzajúcim rokom?
Pri starobných dôchodkoch evidujeme pokles žiadostí a, naopak, pri predčasných starobných dôchodkoch ich nárast. Kým v roku 2020 bol počet doručených žiadostí o starobný dôchodok 44 472, v roku 2019 to bolo 48 583, čo je pokles o 4 111 žiadostí. O predčasný starobný dôchodok si v roku 2020 požiadalo 14 199 poistencov, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom, keď sme zaznamenali 10 658 žiadostí, nárast o 3 541.

2. Vybavovanie penzií
Ako by aktuálne mali postupovať klienti, ktorí v tomto období chcú požiadať o starobný alebo o predčasný dôchodok?
O spísanie žiadosti o dôchodok môže občan požiadať niekoľkými spôsobmi: buď elektronicky cez webovú stránku Sociálnej poisťovne v časti Rezervačný systém, alebo vyplnením tlačiva Žiadosť o spísanie žiadosti o dôchodok, ktoré môže do pobočky zaslať e-mailom, cez e-schránku, poštou alebo osobne ju vhodí do schránky pri vstupe do pobočky. Pobočky Žiadosti o spísanie žiadosti o dôchodok a rezervácie spracúvajú postupne, priebežne. Klienta prevedú prípravou žiadosti telefonicky až do momentu záverečného podpisu, pre ktorý si dohodnú konkrétny termín, keďže momentálne sú naše klientske centrá uzavreté. Nie je to štandardná situácia, ale robíme všetko pre vybavenie žiadostí občanov. Samozrejme, aj tieto životné situácie riešime čo najústretovejšie k občanom, pri zachovaní všetkých protiepidemických opatrení. Podrobné informácie o tom, ako si v súčasnosti počas pandémie požiadať o dôchodok, máme zverejnené aj na webovej stránke Sociálnej poisťovne.


3. Deficit vo fonde
Sociálna poisťovňa kvôli vyplácaniu dôchodkov každoročne zápasí s deficitom financií. Aká je aktuálna situácia a aký predpokladáte vývoj?
Momentálne sme v úvode nového roka, ale môžem potvrdiť, že aj v tomto roku očakávame v základnom fonde starobného poistenia deficit. Zákon o sociálnom poistení nám umožňuje na úhradu dávok, na ktoré nie je v danom fonde dostatok finančných prostriedkov, použiť prioritne rezervný fond solidarity a tiež prostriedky z tých základných fondov, ktoré vykazujú prebytok finančných prostriedkov. Ďalším zdrojom sú prostriedky zo štátneho rozpočtu, ktoré sa v tomto roku predpokladajú v objeme 839,2 milióna eur.

4. Výplaty dôchodkov
Nemusia sa penzisti obávať, že svoje peniaze nedostanú?
Všetkých obyvateľov by som chcel ubezpečiť, že Sociálna poisťovňa vyplatí každému obyvateľovi dávku, na ktorú má nárok. J

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.