24.02.2021, 10:35

Štát začne platiť aj budúcim matkám

Od 1. apríla 2021 sa rozšíri systém sociálnej poisťovne o novú dávku. Vďaka nemu si rodinný rozpočet vylepšia práve mamičky – čakateľky.

Štát začne platiť aj budúcim matkám
Zdroj: Pixabay (Ilustračná snímka)

Nová dávka pre mamičky má zabezpečiť tehotnej poistenkyni príjem, ktorý bude slúžiť na kompenzáciu zvýšených výdavkov v tehotenstve.

Nárok na tieto peniaze budú mať všetky nemocensky poistené tehotné ženy a tehotné zamestnankyne, ktoré majú prerušené povinné poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo poberania rodičovského príspevku. A o túto tehotenskú dávku neprídu ani ženy, ktoré sú samostatne zárobkovo činnými osobami.

Očakávaný deň pôrodu

Nárok na dávku vznikne od začiatku 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, teda od 13. týždňa tehotenstva.

Podmienkami nároku na túto dávku bude existencia nemocenského poistenia v deň vzniku dôvodu na poskytnutie dávky, najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom dôvodu na poskytnutie tejto dávky a u samostatne zárobkovo činnej osoby aj zaplatenie poistného na nemocenské poistenie včas a v správnej výške.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 63% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.