24.02.2021, 23:50

Podnikatelia pozor: dodržte 5 top zmien v účtovníctve

Vzhľadom na protipandemické opatrenia boli firmy vystavené komplikáciám. Vláda preto priniesla zmeny, ktoré by mali pomôcť najmä malým a stredným podnikateľom.

Podnikatelia pozor: dodržte 5 top zmien v účtovníctve
Zdroj: StockExpert

Odpovedá Veronika Solíková, konateľka spoločnosti Účtovná jednotka

  1. Závislé osoby 

Informácie o uskutočnených transakciách so závislými osobami sú podnikatelia povinní uvádzať i v daňovom priznaní. V ktorej časti?

V tlačive daňového priznania k dani z príjmov právnických osôb je to tabuľka I s názvom Transakcie závislých osôb podľa zákona o dani z príjmov. Tabuľka I sa vypĺňa na základe zaškrtnutého políčka s názvom Ekonomické, personálne alebo iné prepojenie so závislými osobami podľa zákona o dani z príjmov, na prvej strane tlačiva. V prípade tlačiva daňového priznania k dani z príjmov fyzických osôb typ B sa vzhľadom na uskutočnené transakcie so závislými osobami zaškrtáva v daňovom tlačive políčko v riadku číslo 13.

Dokumentácia k transferovému oceňovaniu môže mať skrátenú, základnú alebo úplnú formu. Usmernenie ministerstva financií presne vymedzuje, kedy je potrebné viesť vybraný typ dokumentácie, pričom platí, že úplná dokumentácia je najrozsiahlejšia a skrátená najjednoduchšia. To sa odvíja okrem iných skutočností aj od významnosti jednotlivých transakcií. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.