03.03.2021, 14:20

Ako v gastronómii požiadať počas pandémie o finančnú pomoc

V súčasnosti má podnikateľ s gastro prevádzkou viacero možností, kam sa obrátiť pre pomoc. Zatiaľ čo ministerstvo hospodárstva zastrešuje pomoc pri nájmoch, gastro schéma je pod taktovkou ministerstva dopravy. Ak ste zamestnávateľom či živnostníkom a potrebujete riešiť najmä pracovno-právne vzťahy, so žiadosťou sa obráťte na rezort Práce sociálnych vecí a rodiny. Nasledujúce príklady ponúkajú odpovede na najčastejšie otázky podnikateľov, ktorí obmedzili prevádzky z dôvodu pandémie.

Ako v gastronómii požiadať počas pandémie o finančnú pomoc
Zdroj: TASR/Yorgos Karahalis

1. Reštaurácia s menšou rozlohou
Štyria zamestnanci. Majiteľ je jediným konateľom v spoločnosti s ručením obmedzeným.  
V momentálnej situácii vydávajú jedlo cez okienko. Prenajímateľ priestorov v ktorých sa reštaurácia nachádza chápe situáciu a vždy sa s ním dá dohodnúť. Problém vzniká pri úhrade mzdy zamestnancom.

Kde a ako môžem žiadať o finančnú pomoc pri úhrade mzdových nákladov?
Finančný príspevok poskytuje zamestnávateľovi úrad práce, v ktorého územnom obvode udrží pracovné miesta. V prípade, ak má žiadateľ zriadených viac prevádzok v rôznych územných obvodoch, žiadosť sa podáva podľa sídla žiadateľa.

V akej výške je podpora?
Zamestnávateľ vrátene samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorý momentálne udržuje pracovné miesta aj v prípade prerušenia či obmedzenia svojej prevádzkovej činnosti alebo poklesu tržieb, si môže vybrať, či chce dotáciu na základe počtu zamestnancov, a to výške 100 percent (od februára 2021) maximálne do 1 100 eur za mesiac, alebo je pre neho výhodnejšie zažiadať o podporu na základe poklesu tržieb. Pri poklese tržieb o 20 percent, je podpora 270 eur na zamestnanca. Ak poklesli tržby o viac ako

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.