04.03.2021, 15:44

Pandémia odhalila solidaritu Slovákov. Neváhajú aj riskovať

Dobrovoľníctvo je dôležité práve v období, ako je toto. Ako sa stať osožným a ktoré benefity to môže priniesť vysvetľuje Zuzana Vinklerová zo spoločnosti CARDO – Národného dobrovoľníckeho centra.

dobrovolnik, volunteer
Zdroj: Joel Muniz, Unsplash

Ako je na tom dobrovoľníctvo na Slovensku?
Tu si pomôžem dokumentom Analýza socioekonomického prínosu neziskového sektora a stavu a trendov rozvoja občianskej spoločnosti, ktorú v roku 2020 dokončil tím okolo splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti. Štúdia je naozaj rozsiahla. Všeobecne sa dá povedať, že podiel ľudí zapojených do formálneho dobrovoľníctva po páde komunizmu kolíše medzi 28 až 46 percentami. Posledný prieskum hovorí o zapojení 36 percent z populácie v roku 2019, ktorí sa aspoň raz za uplynulých 12 mesiacov zapojili minimálne do jednej aktivity.
Medzi dobrovoľníkmi je približne rovnaké zastúpenie žien a mužov. Ide vo zvýšenej miere o vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Dobrovoľníci sa od zvyšku populá

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.