04.03.2021, 17:37

Pozrite si sedem hlavných zmien v Zákonníku práce

Práva a povinnosti zamestnancov vrátane zamestnaných rodičov a študentov či odbory na jednej strane, ale aj zamestnávateľov na strane druhej sa od 1. marca menia. Dôvodom je novela zákona, ktorú poslanci schválili ešte koncom minulého roka.

Pozrite si sedem hlavných zmien v Zákonníku práce
  1. Práca z domu je jasne definovaná

Pandemické opatrenia súvisiace so zastavením šírenia koronavírusu spôsobili, že mnohé firmy umožnili a v súčasnosti už aj žiadajú od zamestnancov, aby prácu, ak to jej charakter dovoľuje, vykonávali z domu. Aj preto jednou z hlavných zmien v Zákonníku práce je úprava, presnejšie definovanie domáckej práce a telepráce.

„Je jasne definované, že domácka práca alebo telepráca je práca, ktorá by mohla byť vykonávaná na pracovisku zamestnávateľa, ale je vykonávaná z domácnosti zamestnanca. Pri tomto druhu práce bude zamestnávateľ povinný uhrádzať zvýšené výdavky spojené s používaním vlastného náradia, zariadenia a iných predmetov potrebných na výkon práce,“ konštatuje Ivan Zizič, country manager Elanor Slovakia.

V rámci telepráce a domáckej práce sa tiež zaviedol štatút zamestnaneckého práva na offline režim po pracovnom čase. „Úpravu a vymedzenie domácej práce a telepráce vnímame ako pozitívnu zmenu. Dôvodom bolo, že pôvodne išlo o štatút práce napísaný narýchlo, takmer na kolene. Obsahoval veľa nejasností a bol predmetom sporov medzi zamestnancami a zamestnávateľmi,“ dodáva Ivan Zizič.

  1. Voľba medzi gastrolístkom a platbou

Druhou veľmi dôležitou zmenou je možnosť zamestnanca vybrať si medzi gastrolístkom a finančnou platbou. „Od 1. marca musí zamestnávateľ umožniť zamestnancovi voľbu medzi stravnými lístkami a finančným príspevkom,“ podotýka Ivan Zizič. Avšak v prípade, že zamestnanec zmení voľbu vyplácania, účinná bude 12 mesiacov bez možnosti ďalšej zmeny.

„Finančný príspevok bude priamo súčasťou čistej mzdy zamestnanca v sume zhodnej, ako je príspevok na stravovanie pre iných zamestnancov,“ spresňuje. Dôležitou zmenou je takisto plná elektronizácia stravných lístkov cez stravovacie karty od 1. januára 2023.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 67% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.