12.03.2021, 17:20

Podmienky predčasného dôchodku a prechod do starobného dôchodku

„Môžem ísť už konečne do dôchodku?“ To je otázka, ktorú sa pýta mnoho ľudí, ktorí odpracovali dlhé roky v zamestnaní. Táto téma je aktuálna rok čo rok, no od 1. januára vstúpila do platnosti novela zákona upravujúca vek odchodu do penzie. Aj to má vplyv na predčasný dôchodok. Čo všetko musíte splniť, aby ste mohli starobný dôchodok poberať predčasne?

Podmienky predčasného dôchodku a prechod do starobného dôchodku
Zdroj: Reuters

Nárok na vyplácanie predčasného dôchodku vzniká osobe, ktorá bola aspoň 15 rokov dôchodkovo poistená, teda bola zamestnaná 15 rokov tak, že za ňu odvádzal zamestnávateľ odvody vo forme dôchodkového poistenia. Tiež platí, že by mu malo chýbať nie viac ako dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku v deň, keď podá žiadosť o predčasný dôchodok. A, samozrejme, suma predčasného starobného dôchodku sa bude dat vypočítať ako 1,2-násobok životného minima pre fyzickú osobu v roku, keď o predčasný dôchodok žiada. Pre obdobie do 30. júna je hodnota životného minima 214,83 eura mesačne. Znamená to, že by suma dôchodku mala byť minimálne 257, 80 eura. 

Dobrovoľné dôchodkové poistenie

Toto platí aj pre osoby, ktoré si od roku 2015 vedú aj dobrovoľné dôchodcovské poistenie a súčet súm, ktoré budú vyplácané sú 1,2-násobok životného minima. Poistenec, ktorý je sporiteľ, mal do 31. decembra 2014 nárok na predčasný starobný dôchodok aj vtedy, ak získal najmenej 15 rokov obdobia dô

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.