16.03.2021, 17:01

Vypĺňame tlačivo daňového priznania zamestnanca

Zamestnanci, ktorým ročné zúčtovanie neurobili zamestnávatelia, budú musieť aj v tomto roku sami priznať dane zo svojich príjmov.

Vypĺňame tlačivo daňového priznania zamestnanca
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Finančná správa upozorňuje, že daňové úrady ich papierové podania na rozdiel od podnikateľov uznajú. Priznanie sa podáva na tlačive určenom pre fyzické osoby typu A. Na modelovom príklade môžete vidieť, čo všetko musíte v priznaní uviesť,a by ste ho vyplnili bezchybne.

Príklad z praxe na vyplnenie priznania typu A

Zamestnanec mal v roku 2020 dvoch zamestnávateľov. U jedného z nich odrobil v pracovnom pomere desať mesiacov a mal  vyplatený príjem 3794,39  eur. Tu si uplatňoval aj nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.

Zo svojho hrubého príjmu mal zrazené poistné v sume 469,86 eur a preddavky na daň v sume  43,34  eura.U druhého zamestnávateľa pracoval iba jeden mesiac na dohodu.

Tu zarobil v čistom 12,96 eura a zamestnávateľ z jeho hrubého príjmu za neho zaplatil poistné vo výške 1,68  eura a zrazil preddavky  v hodnote 2,13  eura.

V decembri 2020 bol náš zamestnanec evidovaný ako uchádzač o zamestnanie na  úrade  práce. Zamestnanec nepožiadal o ročné zúčtovanie ani jedného zo svojích zamestnávateľov. Keďže dosiahol zdaniteľný príjem vyšší ako 2207,10 eura, musí si podať daňové priznanie sám.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.