17.03.2021, 00:00

Pre koho aktuálne platia ochranné peňažné limity

Na určité skupiny ľudí sa vzťahuje limit spoluúčasti, ide o ochranný limit. Znamená to, že ak za lieky predpísané lekárom zaplatia v lekárňach v kalendárnom štvrťroku viac, teda ak limit spoluúčasti na platbách prekročia, ich zdravotná poisťovňa im peniaze vráti.

Pre koho aktuálne platia ochranné peňažné limity

Limit sa vzťahuje aj na zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny a len na tieto kategórie ľudí:


1. Na občanov s preukazom osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo s preukazom fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom – vybavia si ho na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.


2. Na invalidných dôchodcov, aj výsluhových, a to bez ohľadu na to, či majú nárok na dôchodok – rozhoduje o tom Sociálna poisťovňa a o výsluhových Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia.


Doplácajú najviac 12 eur štvrťročne
Presahujúcu sumu, ktorú za predpísané lieky v lekárni zaplatia, im ich zdravotná poisťovňa vráti do 90 dní na účet v banke alebo na adresu trvalého pobytu.

3. Na poberateľov starobného dôchodku, dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov vo veku ustanovenom na vznik nároku na starobný dôchodok, dôchodku z iného členského štátu, Nórska, Lichtenštajnska, Islandu, Švajčiarska, ak nie ste poistený v tomto štáte, nie ste poberateľom dôchodku z tretieho štátu.


4. Na tých, ktorí dovŕšili dôchodkový vek, aj keď nemajú nárok na starobný dôchodok.


5. Na poberateľov predčasných dôchodkov, ak nemajú nárok na starobný dôchodok.

Doplácajú najviac 30 eur štvrťročne
Ak tento limit prekročia, ich zdravotná poisťovňa im presahujúcu sumu vráti do 90 dní na účet v banke alebo na adresu trvalého pobytu.

6. Na deti, ktoré k prvému dňu kalendárneho štvrťroka nedovŕšili šesť rokov

Doplácajú najviac 10 eur štvrťročne
Ak úhrnná výška úhrad za doplatky za ich lieky prekročí v kalendárnom štvrťroku limit 10 eur, presahujúcu sumu im ich zdravotná poisťovňa vráti do 90 dní na účet v banke alebo na adresu trvalého pobytu ich zákonného zástupcu. Od 1. 4. budú mať všetky deti do 6 rokov nulový doplatok, 10 eurový limit pre „zdravé“ deti do 6 rokov sa ruší, teda zni

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.