30.03.2021, 00:00

Spolupráca štátu a korunného svedka

Obvinený riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský sa v polovici marca vzdal svojej funkcie. Podľa slov jeho advokátky Evy Mišíkovej Pčolinský nebude vzhľadom na vzniknutú situáciu zastávať žiadne funkcie ako verejný činiteľ.

Spolupráca štátu a korunného svedka
Zdroj: Dreamstime

Advokátka zdôraznila, že vyšetrovateľ zakladá obvinenia len na výpovediach dvoch svedkov, kajúcnikov, a to bývalého námestníka SIS Borisa B. a Ľudovíta M. Žiadne iné dôkazy vyšetrovateľ v prípade údajnej korupcie Pčolinského podľa nej nepredložil. Sú výpovede kajúcnikov postačujúce?

Inštitút kajúcnika existoval v niektorých štátoch oveľa skôr než na Slovensku. Už v 20. storočí sa vyskytoval napríklad v Spojenom kráľovstve a v USA. Inštitút kajúcnika má svoje korene v anglo-americkom právnom prostredí, kde sa označuje termínom korunný svedok. V legislatíve USA sa zásada určitej imunity pred trestným stíhaním začala prvýkrát využívať v boji proti mafii počas prohibície.

Podmienkou spolupráce svedka bolo poskytnúť vyšetrujúcim orgánom svedectvo a dôkazy proti spolupáchateľom. Aj jeden z krstných otcov newyorskej mafie Joseph Massino, prezývaný aj posledný don, si svojou spoluprácou s políciou zaistil doživotný trest namiesto trestu smrti. Podľa niektorých amerických štúdií sa dnes až 90 percent závažných trestných činov v USA uzavrie dohodou o vine a treste. V európskom kontinentálno

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.