30.03.2021, 14:46

Toto sú nové sumy poistení

Výška odvodov do Sociálnej poisťovne závisí u podnikateľov aj od termínu, v ktorom podali daňové priznanie. Pozrite si presné sumy, ktoré platia v tomto roku pre živnostníkov, ale i pre zamestnancov či dobrovoľne poistených.

Toto sú nové sumy poistení
Zdroj: TASR/Monika Skolimowska

1. Minimálny vymeriavací základ
Za obdobie od 1. januára 2021 do 31. decembra 2021 je minimálny vymeriavací základ určený pre povinne poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu a dobrovoľne poistenú osobu vo výške 50 percent jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa platí poistné na sociálne poistenie, čiže vo výške 546 eur. Minimálny vymeriavací základ pre zamestnanca už s platnosťou od 1. januára 2010 na účely sociálneho poistenia nie je upravený, avšak zamestnávateľ má naďalej podľa pracovnoprávnych predpisov povinnosť odmeňovať zamestnanca v súlade s ustanoveniami zákona o minimálnej mzde.

2. Maximálny vymeriavací základ
Maximálny vymeriavací základ platný od 1. januára 2021 do 31. decembra 2021 je pre všetky fondy sociálneho poistenia, teda nemocenské a dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti, garančné poistenie, rezervný fond

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.