02.04.2021, 19:23

Takto treba postupovať pri žiadosti o penziu

Mnohých tento rok vďaka veku čaká nástup na zaslúžený oddych od práce. Než si ho však doprajete, je potrebné zabezpečiť si starobný dôchodok. Poisťovňa ho nevypláca automaticky a je potrebné si oň požiadať. V čase pandémie sa tieto žiadosti dajú poslať poštou či elektronicky.

Takto treba postupovať pri žiadosti o penziu

Žiadateľ o dôchodok je povinný preukázať skutočnosti, ktoré sú rozhodujúcim faktorom toho, že môže žiadať o starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok. O predčasný starobný dôchodok môže žiadať osoba, ktorá bola aspoň 15 rokov dôchodkovo poistená, teda bola zamestnaná 15 rokov tak, že za ňu odvádzal zamestnávateľ odvody vo forme dôchodkového poistenia. Tiež platí, že by jej malo chýbať nie viac ako dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku v deň, keď podá žiadosť o predčasný dôchodok. A, samozrejme, suma predčasného starobného dôchodku sa bude dať vypočítať ako 1,2-násobok životného minima pre fyzickú osobu v roku, keď o predčasný dôchodok žiada.
Pre starobný dôchodok platí menej nárokov. Je potrebné dovŕšiť vek podľa aktuálnej tabuľky, mať odpracovaných 15 rokov s dôchodkovým poistením.
Najdôležitejšie je podať si žiadosť.

Žiadosť o starobný d

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.