20.04.2021, 09:40

Mala by sa čoskoro spustiť ďalšia pomoc pre cestovný ruch. Pre koho bude a v akej výške?

  • Čoskoro sa spustí druhá etapa pomoci gastroprevádzkam a cestovnému ruchu
  • Vláda schválila požiadavku rezortu dopravy a ministerstvo financií včera popoludní poslalo už prvú tranžu 85 miliónov eur z celkových 120 miliónov eur
  • Ministerstvo dopravy avizovalo spustenie ďalšej výzvy do 24 hodín od obdržania financií  
  • Momentálne sa schéma testuje na portáli Slovensko.sk a preto dočasne nebude možné podávať žiadosti ani za obdobie prvej etapy
  • V druhom kole sa obdobie, za ktoré môžu podnikatelia žiadať podporu, rozšírilo na 12 mesiacov – od apríla 2020 do konca marca 2021
  • Schéma sa otvorila ďalším subjektom, o pomoc môžu žiadať aj tí, ktorí nemajú vyplatené pohľadávky v sociálnej a zdravotnej poisťovni a na daňovom úrade
Mala by sa čoskoro spustiť ďalšia pomoc pre cestovný ruch. Pre koho bude a v akej výške?
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Gastroprevádzky a ostatné firmy z oblasti cestovného ruchu sa môžu znovu uchádzať o finančnú pomoc v rámci druhej etapy schémy de minimis. Na otázky HN o tom, pre koho je táto podpora určená a ako funguje schéma, odpovedá hovorca rezortu Ivan Rudolf.

Aká je výška pomoci a dokedy a akým spôsobom sa vyplatí?
Výška pomoci v rámci schémy pomoci de minimis je maximálne 200-tisíc eur. Jej spracovanie trvá 30 pracovných dní a ďalších 30 pracovných dní je určených na vyplatenie financií. Finančná pomoc však odchádza na účet podnikateľov v priemere na 40. pracovný deň.

Kto môže a kto nemôže získať pomoc - ide len o živnostníkov a obchodné spoločnosti alebo sa o pomoc môžu uchádzať aj neziskové organizácie?
Rezort dopravy podporuje všetky formy podnikania. Podstatný je však NACE kód a pokles tržieb o viac ako 40 percent oproti roku 2019. Zoznam oprávnených NACE kódov, teda kódov pre subjekty, ktoré sa zaoberajú cestovným ruchom alebo gastroprevádzky je na www.mindop.sk.

Kde nájdu oprávnené osoby formulár žiadosti a ako ho majú vyplniť? Akých chýb sa pritom vyvarovať?
Formulár na podávanie žiadostí o finančnú pomoc v rámci schémy pomoci de minimis nájdu gastroprevádzky a podnikatelia zaoberajúci sa cestovným ruchom na www.slovensko.sk. Takisto na webstránke ministerstva dopravy a výstavby www.mindop.sk. Príručku na vyplnenie žiadosti nájdu tu. Podrobný návod aj videonávod k vypĺňaniu žiadostí je tu. Dali sme tam aj checklist, v ktorom sú uvedené všetky doklady potrebné k vyplneniu žiadosti. Administratíva je veľmi jednoduchá.

Na stránke publikujete aj podrobný návod, ako vyplniť tlačivo. Je na tomto linku. Je stále aktuálny?
Videonávod na stránke rezortu dopravy sa týka prvej etapy schémy pomoci de minimis. V týchto dňoch pripravujeme spustenie druhej etapy a k nej máme spracované aj aktualizované video. Zverejnené bude najneskôr v deň vyhlásenia výzvy. Druhá etapa schémy pomoci de minimis zahŕňa ďalšie mesiace november až marec, za ktoré môžu podnikatelia žiadať o finančnú pomoc. V prvej etape bolo možné žiadať o pomoc za mesiace apríl až október.

Dokedy môžu oprávnené osoby žiadosti podávať?
Schéma pomoci de minimis je platná do 31. decembra 2022. Do tohto termínu je možné podávať žiadosti.

Ktoré ďalšie podpory treba v žiadosti uviesť a ako sa dotknú konkrétnej výšky podpory?
Je v záujme samotného žiadateľa, aby si na Portáli na evidenciu a monitorovanie pomoci IS SEMP overil, či doteraz čerpané prostriedky zo všetkých schém pomocí de minimis za uplynulé tri roky neprekročili sumu spolu 200-tisíc eur, respektíve o akú maximálnu sumu môže žiadať.

Čo sa stane, ak niekto nejaké podpory neuvedie? Bude sa to dodatočne sankcionovať?
K takejto situácii by nemalo dôjsť, nakoľko pracovníci schémy pomoci okrem iného kontrolujú aj to, či žiadaná čiastka spolu s ostatnými finančnými pomocami de minimis za uplynulé tri roky nepresiahli spomínanú sumu 200-tisíc eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.