22.04.2021, 19:09

Ako sa vyznať v ročnom vyúčtovaní

Každý predseda musí vlastníkom doručiť vyúčtovanie do 31. mája, nasledujúceho roka za predchádzajúci rok. Tento rok sa však prijala výnimka, ktorá tento termín posúva o dva mesiace. Povinnosť doručiť ročné vyúčtovanie je tento rok posunutá do 31. júla 2021.

Ako sa vyznať v ročnom vyúčtovaní
Zdroj: Dreamstime

Nie je jednoduché zabezpečiť a skoordinovať všetky činnosti, ktoré s vyúčtovaním plnení a rozpočítavaním nákladov súvisia. Predseda spoločenstva vlastníkov bytov musí zabezpečiť vedenie účtovníctva, pravidelnú výmenu pomerových meradiel, odpočty až po výsledné vyúčtovanie. Výmenu pomerových meradiel a odpočty musí predseda zabezpečiť prostredníctvom kvalifikovanej firmy, ktorá sa touto činnosťou zaoberá. Účtovníctvo a vyúčtovanie môže zabezpečiť mandátnou zmluvou, alebo zakúpením účtovníckeho programu pre spoločenstvo, ktorých je na trhu niekoľko.

Rozpočítavanie tepla
Vyhláška na rozpočítavanie nákladov bola vytvorená s cieľom rozdeliť náklady pre vlastníkov čo najspravodlivejšie a určila pomer rozpočítania tepla 60/40 - základná/spotrebná zložka, ale vlastníci si pomer môžu odsúhlasiť aj iný pomer rozpočítavania tepla na schôdzi vlastníkov bytov, alebo písomným hlasovaním, nadpolovičnou väčšinou prítomných. Vyhláška taktiež určila pomer rozpočítavania ohrevu teplej vody na 20/80, ktorý vlastníci zmeniť, alebo upraviť nemôžu.   

Forma vyúčtovania nákladov na teplo, teplú úžitkovú vodu, studenú vodu a vyúčtovania plnení, nie je zákonom daná! Každý správca alebo mandatár používa iný softwarový program, preto  vyúčtovania plnení, správy o hospodárení, správy o činnosti a správy o čerpaní sú rôzne, ale obsahovo rovnaké.

Po

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.