Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania
NARMSP koordinuje aktivity na podporu rozvoja malého a stredného podnikania a plní funkciu všestranného informačného centra pre podnikateľov na domácej i zahraničnej úrovni. Dôležitou súčasťou činnosti agentúry sú podporné programy s finančnou účasťou štátu a fondov Komisie EÚ. Príspevkové programy, ako podpora zavádzania systémov riadenia kvality, či transfer inovatívnych technológií sa u podnikateľov stretli s veľkým záujmom. Nosnými programami pre začínajúcich podnikateľov sú poradenské služby a vzdelávanie. Pomáha im to odstraňovať bariéry nedostatočných manažérskych skúseností, ako aj preklenúť zložitosť právneho rámca podnikania.
Podporné programy NARMSP:
- úverové (Podporný úverový program, Mikropôžičkový program)
- príspevkové (Transfer technológií, Program zavádzania systémov riadenia kvality - Kvalita, Schéma podpory medzinárodnej kooperácie - Subkontraktácia)
- kapitálové vstupy (Seed Capital Company).
Podporný úverový program
Hlavným cieľom Podporného úverového programu je umožniť malým a stredným podnikateľom prístup k investičnému a prevádzkovému kapitálu formou strednodobého a dlhodobého úveru za výhodnejších podmienok, ako bežne poskytujú banky. Program je určený podnikateľom zamestnávajúcim menej ako 250 zamestnancov, ktorí podnikajú v oblasti výroby, remesiel, služieb a aktívneho cestovného ruchu. Tí, ktorí spĺňajú kritériá, môžu požiadať o poskytnutie úveru v maximálnej výške 5 mil. Sk s dobou splatnosti do 5 rokov pri maximálnej úrokovej sadzbe 10,8 percenta ročne.
Na programe sa podieľa šesť komerčných bánk: Istrobanka, Ľudová banka, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, UniBanka a Všeobecná úverová banka.
V novembri minulý rok došlo k úprave podmienok a kritérií programu. Podľa nich výška úveru pre jeden podnikateľský zámer nesmie prekročiť 10 mil. Sk, doba splatnosti je 8 rokov. Minimálna úroková sadzba bola v roku 2002 stanovená na 9,76 percenta ročne a maximálna na 10,8 percenta.
Mikropôžičky
V roku 1997 začala NARMSP prostredníctvom troch Regionálnych poradenských a informačných centier v Považskej Bystrici, vo Zvolene a v Prešove pilotný projekt Mikropôžičkový program. Jeho hlavným cieľom bolo riešiť problém prístupu malých podnikateľov v regiónoch k malým úverom. Program je určený podnikateľom zamestnávajúcim do 20 pracovníkov. Záujem podnikateľov o mikropôžičky predstihol očakávania a koncom minulého roka ho uskutočňovalo už pätnásť centier v celej SR.
Zároveň vzhľadom na vývoj situácie na peňažnom trhu, ako aj na potreby podnikateľov, vstúpili do platnosti nové podmienky programu. Mikropôžičku možno použiť na obstaranie hnuteľného a nehnuteľného investičného majetku, rekonštrukciu prevádzkových priestorov alebo nákup potrebných zásob a surovín. Minimálna výška mikropôžičky je 50-tisíc Sk a maximálna 800-tisíc Sk. Lehota splatnosti je od 6 mesiacov do 3 rokov s možnosťou poskytnúť odklad splátok istiny maximálne na 6 mesiacov.
Rizikový kapitál
Hlavnou charakteristikou Spoločnosti zárodkového kapitálu (Seed Capital Company), ktorá bola založená v roku 1994 Národnou agentúrou pre rozvoj malého a stredného podnikania, je investovanie do základného imania firmy. Spoločnosť riadi fond štartovacieho kapitálu, z ktorého sa vykonávajú investície do výšky 5 mil. Sk pre malých a stredných podnikateľov. Program je financovaný z prostriedkov programu Phare. Cieľom je finančnými investíciami umožniť vznik a rozvoj nových podnikov a rozvinúť činnosť existujúcich. Preferované sú najmä projekty z priemyselnej výroby, výrobných služieb a aktívneho cestovného ruchu.
Do konca minulého roka investičný výbor spoločnosti prerokoval 56 návrhov. Doposiaľ bolo uskutočnených 51 investícií do 24 spoločností. Do týchto spoločností, nachádzajúcich sa v portfóliu Seed Capital Company, s. r. o., bola investovaná celková čiastka 116,79 mil. Sk. Suma 73,36 mil. Sk bola poskytnutá do základného imania spoločností a 43,43 mil. Sk vo forme úveru.
Príspevkové programy
Štátny program Transfer technológií navrhla a od roku 2000 uskutočňuje NARMSP s cieľom podpory orientácie malých a stredných podnikov na zavádzanie a využitie progresívnych technológií. Flexibilnosť malých a stredných podnikov umožňuje pomerne rýchle inovácie, čo je podmienkou konkurencieschopnosti celého hospodárstva. V rámci programu je možné poskytnúť príspevok až do výšky 50 percent oprávnených nákladov, max. však do výšky 1 mil. Sk. Od roku 2000 bolo poskytnutých a vyplatených spolu 11 grantov v celkovej výške 8,020 mil. Sk.
V snahe posilniť konkurencieschopnosť malých a stredných podnikateľov schválila vláda financovanie podporného programu Kvalita. Jeho cieľom je:
a) podpora vzdelávania a poradenstvo pre malých a stredných podnikateľov,
b) zníženie nákladov podnikov na certifikačný proces.
Od začiatku programu do konca minulého roka bolo vyplatených 254 grantov 151 podnikom v celkovom objeme 15,275 mil. Sk.
V súvislosti s prijatím Implementačných pravidiel na uplatňovanie ustanovení Rozhodnutia Asociačnej rady č. 6/2001 medzi Európskou úniou a SR sa v súčasnosti pristúpilo k úprave podmienok a kritérií oboch programov. Upravené by mali nadobudnúť platnosť v priebehu I. polroka 2003.
Subkontraktácia
Predmetom schémy podpory medzinárodnej kooperácie je podpora pri vytváraní prijateľných podmienok na nadviazanie výrobnej kooperácie so zahraničnými odberateľmi, a to finančným príspevkom na účasť slovenských malých a stredných podnikov na zahraničných subkontraktačných veľtrhoch. Podpora spočíva v poskytnutí dotácie vo výške 75 percent nákladov (cestovné a ubytovanie) a úľavy vo výške 75 percent nákladov (prenájom výstavných priestorov, účastnícky poplatok na medzinárodných subkontraktačných veľtrhoch). Cieľom je sprístupnenie výrobných schopností slovenských podnikov zahraničným odberateľom a nadviazanie výrobnej kooperácie. Od roku 2000 je program financovaný z prostriedkov štátneho rozpočtu. Odvtedy bolo podporených 18 podnikateľských subjektov celkovou sumou 958 200 Sk.
Slovenská záručná a rozvojová banka
Slovenská záručná a rozvojová banka je akciovou spoločnosťou so 100-percentnou účasťou štátu, ktorej špecifická činnosť je zameraná na podporu financovania malých a stredných podnikateľov. Banka zabezpečuje financovanie tohto podnikateľského stavu prostredníctvom záručných, úverových a príspevkových programov na princípoch plne porovnateľných a kompatibilných s obdobnou legislatívou Európskej únie.
Podporu malým a stredným podnikateľom uskutočňuje banka vo forme poskytovania záruk, úverov a nenávratných finančných príspevkov, na podnikateľskú činnosť aj s uplatňovaním mnohosektorovej podpory, napr. rozvoj miest, obcí a regiónov, poľnohospodárskej výroby, bytovej výstavby, cestovného ruchu, úspor palív a energie a pod. Svoje nezastupiteľné miesto v činnosti banky má aj podpora začínajúcich malých a stredných podnikateľov, ako aj živnostníkov, ktorí nie sú cieľovou skupinou všetkých komerčných bánk. Banka pripravila projekt "Program priameho úverovania malých podnikateľov", v rámci ktorého poskytuje úvery do 3 mil. Sk priamo malému podnikateľovi.
Ku koncu roka 2002 spolupracovala SZRB so 14 komerčnými bankami a dvoma stavebnými sporiteľňami. Vo svojom portfóliu má 11 záručných, 8 príspevkových, 4 nepriame úverové programy a 7 priamych úverových programov.
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) vznikla začiatkom októbra 2001. Jej činnosť spočíva v zabezpečení podpory vstupu priamych zahraničných investícií a uskutočňovanie podporných programov pre malých a stredných podnikateľov.
Od januára do konca septembra minulého roku predložili malí a strední podnikatelia 51 žiadostí. Všetky sa týkali podpory účasti na medzinárodných výstavách. Schválených bolo 34 žiadostí vo výške 3,890 mil. Sk. Z tejto sumy bolo skutočne vyplatených 2,596 mil. Sk.
Cieľom Štátnej grantovej schémy podpory konkurencieschopnosti (B-SARIO) je zvýšiť efektívnosť obchodných činností a výroby, zlepšiť pozíciu a konkurenčnú silu podnikateľov na domácich a zahraničných trhoch, ako aj zvýšiť úroveň ich prezentácií na daných trhoch na úroveň porovnateľnú s podnikateľmi v krajinách EÚ. Poskytovateľom pomoci je ministerstvo hospodárstva a jej realizátorom je SARIO. Žiadateľovi môže byť poskytnutý grant v minimálnej výške 120-tisíc Sk a maximálne 1,2 mil. Sk.
Ministerstvo hospodárstva
Pilotná grantová schéma na rozvoj cestovného ruchu prostredníctvom Projektu Phare je podprogramom pripraveným ministerstvom hospodárstva. Zameraný je na podporu malých a stredných podnikateľov v cestovnom ruchu, miestne a regionálne združenia, mestá a obce a neziskové organizácie s aktivitami v cestovnom ruchu. Podporuje rozvojové aktivity cestovného ruchu investičného a neinvestičného charakteru. Pri investičných projektoch bola stanovená minimálna výška grantu 250 000 Sk, maximálna 2 mil. Sk (max. 35 percent z celkových oprávnených nákladov). Pri neinvestičných projektoch bola určená minimálna výška grantu 150 000 Sk, maximálna 2 mil. Sk (50 - 75 percent).
Grantová schéma na rozvoj cestovného ruchu bude pokračovať aj v rokoch 2003 - 2005. Ministerstvo hospodárstva získalo za to financie z projektu Phare vo výške 3,5 mil. eur.
Zahraničné úverové linky
Financovanie malého a stredného podnikania v SR podporovala od roku 1993 aj Národná banka Slovenska, prostredníctvom špeciálnych zahraničných úverových liniek. V období rokov od 1993 - 1997 podpísala NBS dve zmluvy s Európskou investičnou bankou (Pôžičky AGL a AGL II) a tri zmluvy s EXIM Bank of Japan, (TSL, TSL II a TSL III). Prostriedky z týchto pôžičiek boli určené na podporu súkromného podnikania na Slovensku. Od roku 1993 sa zo zdrojov a revolvingu uvedených pôžičiek od EIB a JBIC financovalo celkom 1 122 projektov vo výške 15,814 mld. Sk. Uvedené programy sú v súčasnosti v útlme, a podľa informácií NBS sa v roku 2003 nepredpokladá výrazné využitie týchto zdrojov na financovanie nových projektov.
Slovensko-americký podnikateľský fond
Fond bol založený ako Česko-slovenský americký podnikateľský fond v roku 1991 s cieľom podporiť v bývalom Československu prechod na trhovú ekonomiku. Po rozdelení ČSFR pokračoval v činnosti ako Slovensko-americký podnikateľský fond. Jeho cieľom je pomáhať rozvoju malého a stredného podnikateľského stavu v SR. Ponúka malým a stredným podnikateľom dva finančné programy:
ˇ priame investície v rozsahu od 10 do 80 mil. Sk najmä vo forme úveru a investície formou kapitálového vstupu, ale v menšej miere. V druhom polroku 2002 boli poskytnuté dve priame investície vo výške 319 mil. Sk,
ˇ v rámci malého úverového programu boli v druhom polroku 2002 poskytnuté dva úvery vo výške 26,6 mil. Sk.
EXIMBANKA
Eximbanka je štátnym peňažným ústavom, ktorý podporuje vývozné a dovozné aktivity vývozcov a dovozcov financovaním vývozných úverov, poisťovaním vývozných úverov a financovaním dovozných úverov so zámerom zvýšiť konkurencieschopnosť tuzemských výrobkov a podporiť vzájomnú hospodársku výmenu SR so zahraničím. Od začiatku poskytovania programov pre malých a stredných podnikateľov, t. j. od roku 1998 ku koncu minulého roka, podporila Eximbanka v oblasti úverových aktivít celkom 56 projektov v objeme 1,233 mld. Sk a v rámci programov odkúpenia pohľadávok z vývozu 119 projektov v objeme 553,7 mil. Sk.
Podporné programy podľa formy pomoci: | ||
- záručné programy | - poskytovateľ | - Slovenska záručná a rozvojová banka |
- úverové programy | - poskytovateľ |
- Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania - Slovenská záručná a rozvojová banka - Spoločnosť zárodkového kapitálu - EXIM Bank of Japan - Slovensko-americký podnikateľský fond - EXIMBANKA SR |
- príspevkové programy | - poskytovateľ |
- Ministerstvo hospodárstva SR - Ministerstvo dopravy pôšt a telekomunikácií SR - Ministerstvo životného prostredia SR |
- realizátor |
- Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania - Slovenská záručná a rozvojová banka - Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu | |
- kapitálové vstupy | - poskytovateľ |
- Spoločnosť zárodkového kapitálu - Slovensko-americký podnikateľský fond |
Poskytnuté mikropôžičky podľa regionálnych poradenských a informačných centier | ||
Centrum |
Počet poskytnutých pôžičiek celkom |
Výška poskytnutých pôžičiek v Sk celkom |
Dunajská Streda |
19 |
6 494 876 |
Komárno |
42 |
16 565 000 |
Martin |
30 |
12 657 000 |
Nitra |
19 |
6 748 000 |
Považská Bystrica |
123 |
31 499 371 |
Prešov |
55 |
17 852 000 |
Prievidza |
43 |
18 900 000 |
Spišská Nová Ves |
20 |
8 400 000 |
Trentín |
20 |
9 909 833 |
Trebišov |
30 |
10 790 000 |
Zvolen |
81 |
23 351 810 |
Capital Company, s. r. o. |
47 |
19 760 000 |
Poprad |
0 |
0 |
Lučenec |
0 |
0 |
Košice |
0 |
0 |
Spolu |
529 |
182 927 890 |
Poskytnuté úvery v podpornom úverovom programe | ||
Okres - kraj |
Počet poskyt. úverov k 31. 12. 2002 |
Výška poskyt. úverov (v Sk) k 31. 12. 2002 |
Banskobystrický kraj | 163 | 532 225 000 |
Banská Bystrica | 36 | 141 240 000 |
Banská Štiavnica | 3 | 4 700 000 |
Brezno | 8 | 19 820 000 |
Detva | 7 | 25 193 000 |
Krupina | 3 | 3 800 000 |
Lučenec | 40 | 128 901 000 |
Poltár | 0 | 0 |
Revúca | 4 | 13 800 000 |
Rimavská Sobota | 7 | 13 000 000 |
Veľký Krtíš | 3 | 14 000 000 |
Zvolen | 39 | 132 831 000 |
Žarnovica | 0 | 0 |
Žiar nad Hronom | 11 | 29 100 000 |
Kremnica | 1 | 840 000 |
Kremnické Bane | 1 | 5 000 000 |
Bratislavský kraj | 143 | 501 730 690 |
Bratislava I. - V. | 112 | 393 680 690 |
Malacky | 10 | 37 600 000 |
Peinok | 15 | 51 150 000 |
Senec | 6 | 19 300 000 |
Košický kraj | 138 | 389 801 310 |
Košice I. - IV., okolie | 55 | 180 050 000 |
Gelnica | 1 | 1 500 000 |
Michalovce | 7 | 24 900 000 |
Rožňava | 20 | 40 203 310 |
Sobrance | 1 | 4 000 000 |
Spišská Nová Ves | 38 | 106 968 000 |
Trebišov | 15 | 28 180 000 |
Sečovce | 1 | 4 000 000 |
Nitriansky kraj | 146 | 488 596 000 |
Nitra | 44 | 152 470 000 |
Komárno | 20 | 52 207 000 |
Levice | 22 | 92 409 000 |
Nové Zámky | 32 | 105 900 000 |
Šaľa | 5 | 19 500 000 |
Topoľčany | 22 | 61 110 000 |
Zlaté Moravce | 1 | 5 000 000 |
Prešovský kraj | 151 | 528 192 000 |
Prešov | 51 | 204 478 000 |
Bardejov | 15 | 61 100 000 |
Humenné | 5 | 17 500 000 |
Kežmarok | 5 | 18 000 000 |
Levoča | 2 | 5 000 000 |
Medzilaborce | 0 | 0 |
Poprad | 48 | 153 073 000 |
Sabinov | 2 | 5 400 000 |
Snina | 2 | 10 000 000 |
Stará Ľubovňa | 9 | 22 016 000 |
Stropkov | 2 | 10 000 000 |
Stročín | 1 | 2 500 000 |
Svidník | 1 | 1 400 000 |
Vranov nad Topľou | 8 | 17 725 000 |
Trenčiansky kraj | 153 | 511 235 863 |
Trenčín | 37 | 113 880 000 |
Bojnice | 1 | 5 000 000 |
Bánovce nad Bebravou | 2 | 10 000 000 |
Ilava | 2 | 8 900 000 |
Myjava | 8 | 17 500 000 |
Nové M. nad Váhom | 11 | 40 638 336 |
Partizánske | 4 | 13 900 000 |
Považská Bystrica | 17 | 52 250 000 |
Prievidza | 64 | 230 167 527 |
Púchov | 7 | 19 000 000 |
Trnavský kraj | 93 | 313 614 000 |
Trnava | 28 | 89 310 000 |
Dunajská Streda | 30 | 117 659 000 |
Galanta | 12 | 39 300 000 |
Hlohovec | 1 | 2 400 000 |
Piešťany | 5 | 13 595 000 |
Senica | 12 | 35 550 000 |
Skalica | 4 | 10 800 000 |
Moravany nad Váhom | 1 | 5 000 000 |
Žilinský kraj | 172 | 522 122 611 |
Žilina | 52 | 152 779 000 |
Bytča | 4 | 7 800 000 |
Čadca | 7 | 15 620 000 |
Dolný Kubín | 15 | 47 550 000 |
Kysucké Nové Mesto | 4 | 10 500 000 |
Liptovský Mikuláš | 23 | 78 631 000 |
Maratin | 51 | 167 811 970 |
Námestovo | 4 | 12 200 000 |
ružomberok | 9 | 20 030 641 |
Turčianske Teplice | 1 | 5 000 000 |
Tvrdošín | 2 | 4 200 000 |
Spolu | 1 159 | 3 787 517 474 |
Poskytnuté mikropôžičky podľa odvetví: | |||
Odvetvie |
Výška pôžičiek v Sk spolu |
Počet pôžičiek spolu |
Z toho za II. polrok 2002 |
Poľnohospodárstvo | 18 390 051 | 49 | 20 |
Výroba | 70 069 156 | 181 | 54 |
Obchod | 30 970 671 | 101 | 15 |
Služby | 45 979 839 | 142 | 33 |
Cestovný ruch | 11 251 248 | 34 | 6 |
Iné | 6 266 925 | 22 | 4 |
Spolu | 182 927 890 | 529 | 132 |
Zdroj: MH SR |