28.04.2021, 10:48

Staráte sa o príbuzného: takto si požiadajte o príspevok za opateru

Peňažný príspevok na starostlivosť o blízkeho s ťažkým zdravotným postihnutím dostanete na základe žiadosti, ak splníte isté povinnosti. Pozrite si trinásť pravidiel, ktoré platia pre získaní financií.

Staráte sa o príbuzného: takto si požiadajte o príspevok za opateru
Zdroj: Dreamstime
  1. Vydané rozhodnutie

Príspevok na opatrovanie vám bude poskytnutý, ak ste oprávnená osoba na opatrovanie, ak opatrujete fyzickú osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá dovŕšila šesť rokov veku a je odkázaná na opatrovanie a ak úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vydá rozhodnutie o priznaní peňažného príspevku a toto rozhodnutie nadobudne právoplatnosť.

 

  1. Osobná asistencia

Peňažný príspevok na opatrovanie vám štát nevyplatí, ak sa osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, o ktorú sa staráte, vypláca peňažný príspevok na osobnú asistenciu, ak sa jej poskytuje opatrovateľská služba viac ako osem hodín mesačne alebo sa jej poskytuje týždenná pobytová sociálna služba alebo celoročná pobytová sociálna služba s výnimkou sociálnej služby v útulku, domove na pol ceste alebo v zariadení núdzového bývania.

 

  1. Komplexný posudok

Osoba s ťažkým zdravotným postihnutím je podľa komplexného posudku odkázaná na opatrovanie, ak je odkázaná na pomoc inej osoby pri jednotlivých činnostiach. Príkladom je stravovanie a pitný režim, vyprázdňovanie močového mechúra a hrubého čreva, osobná hygiena, celkový kúpeľ, obliekanie, vyzliekan

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.