28.04.2021, 12:25

Podnikatelia pozor: beží nová etapa pomoci pre reštaurácie a hotely

Podnikatelia v gastrosektore a cestovnom ruchu môžu od 21. apríla opäť podávať žiadosti o kompenzácie výpadku príjmov od 1. novembra minulého roku do 31. marca tohto roka. Finančnú pomoc tak môžu dostať za celé obdobie pandémie až do výšky 200-tisíc eur.

Podnikatelia pozor: beží nová etapa pomoci pre reštaurácie a hotely
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer
  1. Tržby v jednotlivých mesiacoch

Základnou podmienkou na to, aby ste ako podnikateľ v gastre či cestovnom ruchu získali štátnu pomoc, je, že vaše tržby v niektorých mesiacoch klesli od 1. novembra 2020 o 40 percent v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019. Vyhodnocuje sa každý mesiac zvlášť a výška pomoci sa odvíja od vyčíslenej straty. Zmenou oproti prvej etape pomoci je, že o príspevok môžu žiadať aj podniky, ktoré vznikli v období od 1. apríla do 31. augusta minulého roku. Tieto podniky budú pokles tržieb porovnávať s mesiacom september v roku 2020. V novej výzve sa ruší povinnosť mať vyplatené pohľadávky voči sociálnej a zdravotnej poisťovni, prípadne voči daňovému úradu.

 

  1. Oprávnení žiadatelia

Aj v ďalšej etape pomoci gastrosektoru a cestovnému ruchu sú podľa schémy s názvom „de minimis“ oprávnenými prijímateľmi podnikatelia, ktorí prevádzkujú stravovacie a ubytovacie zariadenia, ce

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.