05.05.2021, 17:35

Trápia vás hlučné zábavy vo vedľajšom byte? Ako môžete zakročiť

  • Plot suseda presahuje na váš pozemok
  • Trápia vás hlučné zábavy vo vedľajšom byte
  • Stromy a stavby vám zatieňujú záhradu
  • Štekanie psov vám nedá spávať
  • Odborníci radia, čo robiť, ak so susedom máte nezhody
Trápia vás hlučné zábavy vo vedľajšom byte? Ako môžete zakročiť
Zdroj: Dreamstime

Odpovedá Milan Ficek, advokát
1. Posudzovanie sporu
Aké pravidlá by mali dodržiavať majitelia nehnuteľností? V prípade, že vznikne spor, ako sa posudzuje vzniknutý konflikt?
Vlastník veci, v tomto prípade pozemku alebo nehnuteľnosti, sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. To, či ide o prekročenie miery primeranej pomerom, sa neskúma zo subjektívneho hľadiska. V konkrétnych prípadoch sa musia tieto predpoklady posúdiť z odborných hľadísk, teda aj pomocou znalca.

2. Ohrozenie pri rekonštrukcii
Majiteľ nehnuteľnosti sa rozhodol pre rozsiahlu rekonštrukciu budovy spojenú s nadstavbou. Čo musí splniť, aby nevznikli škody na majetku iným zainteresovaným, teda susedom? Kto všetko môže byť ohrozený v prípade nesplnenia týchto kritérií?
Ohrozeným susedom môže byť fyzická osoba i právnická osoba. Môže to byť aj nájomca alebo osoba oprávnená z vecného bremena, pričom nemusí ísť len o bezprostredného suseda.
Pri úpravách pozemku alebo úpravách stavby musí vlastník urobiť dostatočné opatrenia na upevnenie stavby alebo pozemku tak, aby neohrozil susedovu stavbu alebo pozemok. Posúdenie otázky, či došlo alebo nedošlo k ohrozeniu susedovej stavby alebo pozemku patrí znalcovi.

3. Dymová clona
O poschodie vyššie býva tuhý fajčiar a často má aj hlučné návštevy. Je možné túto jeho činnosť aspoň obmedziť? Čo všetko vlastne spadá pod kategóriu obťažovania?
Vlastník nesmie obťažovať svojich susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením, vibráciami. Aj v týchto prípadoch treba predovšetkým skúmať, či takéto imisie prekračujú mieru primeranú miestnym pomerom.

4. Pes na pozemku
Vďaka susedovi mám na pozemku pravidelné návštevy psa. Ten sa prehrabe pod plotom a ničí mi malé kríky. Ako mám postupovať pri riešení tejto situácie? Už je neúnosná.
Sused musí zabrániť, aby domáce zvieratá chované vlastníkom vnikali na pozemky susedov. Vlastník zvierat sa nemôže brániť tým, že urobil dostatočné opatrenia, ak sa ukáže, že boli nedostatočné.

5. Divoký krík
Kúpil som dom a za plotom rastie veľký krík bazy čiernej. Jej korene prerastajú aj na môj pozemok a ničia mi murovaný plot, tak som ich vyničil. Krík začal chradnúť a suseda ma obviňuje z to

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.