rodičovstvo, plánovanie rodičovstva, dieťa, narodenie dieťaťa, diabetikDreamstime.com
StoryEditor

Ako v súčasnosti funguje pandemické ošetrovné člena rodiny

19.05.2021, 15:50
Parlament schválil zvýšenie pandemického nemocenského a pandemického ošetrovného. Ďalšie zmeny nastanú aj pri štandardnej práceneschopnosti a v priznávaní takzvaných covidových príplatkov. Kto má nárok na pandemické ošetrovné a ako v súčasnosti funguje?

Pandemické ošetrovné je ošetrovné poskytované počas krízovej situácie. Na rozdiel od nepandemického ošetrovného sa poskytuje počas celej krízovej situácie, teda jeho poskytovanie nie je obmedzené na 10 dní. Nárok na pandemické ošetrovné majú nemocensky poistené osoby. Medzi ne sa rátajú rodičia, náhradní rodičia, osvojitelia a vybrané dospelé osoby a od 1. apríla 2021 aj starí rodičia, prastarí rodičia a súrodenci, ktoré počas krízovej situácie, teda od 12. marca 2020 do jej skončenia, súvisiacej so šírením ochorenia COVID-19 ošetrujú choré dieťa alebo sa starajú o zdravé dieťa alebo určenú kategóriu dospelých osôb.

Za aké osoby je nárok na OČR

Nárok vznikne, ak sa poistenec stará o

  1. Zdravé dieťa do dovŕšenia 11. rokov veku, ak boli detské jasle, materská škola alebo škola, ktoré dieťa inak navštevuje uzatvorené rozhodnutím príslušných orgánov alebo v...
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 12:09