27.05.2021, 07:35

Dodržujte nové pravidlá na cestách

  

Dodržujte nové pravidlá na cestách
Zdroj: Archív HN

Mladí vodiči sú v skúšobnej lehote

Z dôvodu zvýšenia bezpečnosti premávky na všetkých cestách sa v novele zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. decembra 2019, pristúpilo k tomu, že vodičské oprávnenie u vodičov na skupinu motorových vozidiel B s praxou do dvoch rokov od udelenia vodičského oprávnenia bude podmienené takzvanou skúšobnou dobou. U mladého vodiča, ktorý v skúšobnej dobe dvakrát poruší pravidlá cestnej premávky závažným spôsobom alebo prekročí rýchlosť jazdy vozidiel ustanovenú zákonom o cestnej premávke, prípadne vyplývajúcu z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia, rozhodne orgán Policajného zboru o povinnosti podrobiť sa nielen rehabilitačnému programu pre vodičov a doškoľovaciemu kurzu, ale aj preskúšaniu odbornej spôsobilosti na vedenie vozidla na dopravnom inšpektoráte. Všetky náklady, ktoré vyplývajú z uvedených povinností, si hradí osoba, ktorá je povinná sa im podrobiť. Nezodpovedná jazda sa tak značne predraží.

Neplynutie skúšobnej lehoty

Podľa ustanovenia zákona o cestnej premávke skúšobná lehota neplynie počas: výkonu trestu zákazu činnosti spočívajúceho v zákaze vedenia motorových vozidiel, sankcie zákazu činnosti spočívajúcej v zákaze vedenia motorových vozidiel, zadržania vodičského preukazu, odobratia vodičského oprávnenia, počas výkonu väzby alebo nepodmienečného trestu odňatia slobody.

Podrobný postup

Novinkou je rehabilitačný program pre mladých vodičov, ktorý je definovaný ako odborná činnosť a reedukačná aktivita zameraná na pozitívne ovplyvnenie postojov a upevnenie zodpovedného správania ako účastníka cestnej premávky. Rehabilitačný program vykonáva posudzujúci psychológ, pričom zmeniť posudzujúceho psychológa je možné iba z dôvodu, ak čerpá materskú alebo rodičovskú dovolenku, je dlhodobo práceneschopný alebo poza

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.