28.05.2021, 17:31

Desať vecí, ktoré by ste mali vedieť o dlžobe na zdravotnom poistení

  • Byť dlžníkom nikdy nie je med lízať, najmä ak ide o zdravotné alebo sociálne odvody.
  • Mnohým ľudom sa však stane, že sa do tejto situácie dostanú a nie vždy iba preto, že by nemali prostriedky na uhradenie týchto záväzkov.
  • Často je to chyba nepozornosti, alebo zle zadaného čísla.
  • V spolupráci so všeobecnou zdravotnou poisťovňou prinášame desať rád, ako sa dlžníkom nestať a ako postupovať ak ste sa náhodou stali.
Desať vecí, ktoré by ste mali vedieť o dlžobe na zdravotnom poistení
Zdroj: Archív HN

1. Správne údaje

Základom toho ako sa nestať dlžníkom je, samozrejme, uhrádzať preddavky na poistné a poistné v správnej výške v termínoch splatnosti. Je dôležité uvádzať správne číslo účtu, správne identifikačné údaje platby a to najmä variabilný symbol, pre jednoznačnú identifikáciu a správne priradenie platby. Prípadne j vhodné uviesť aj špecifický symbol. Variabilný symbol pre zamestnávateľov je IČO zamestnávateľa doplnené o kód pobočky, prípadne číslo platiteľa pridelené príslušnou pobočkou Všeobecnej zdravotnej poisťovne. V prípade samostatne zárobkovo činných osôb je to rodné číslo fyzickej osoby. Ak máte 9-miestne rodné číslo, na konci ho doplníte nulou. Variabilný symbol prípadne číslo platiteľa pridelené pobočkou Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Ostatní platitelia použijú ako variabilný symbol rodné číslo fyzickej osoby, prípadne číslo platiteľa pridelené pobočkou poisťovne, rovnako ako živnostníci.

2. Informácie

So zdravotnou poisťovňou v prípade akýchkoľvek nejasností či otázok sa môžete spojiť osobne, v ktorejkoľvek pobočke alebo elektronicky cez ePobočku, stačí ak sa registrujete a prihlásite cez www.epobocka.com. –Tu

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.