StoryEditor

Talenty podporte, ale nepreceňte

16.07.2009, 00:00

Stereotyp vedie talentovaných ľudí k nude a frustrácii. Neustále potrebujú, aby ste ich poverovali novými úlohami. Či podporovali ich snahu vyhľadávať si príležitosti. Samozrejme vo vašej firme.

Názory na prístup k talentovaným ľuďom sú rôzne. Niekto tvrdí, že si vyžadujú individuálny prístup a čakajú čoraz náročnejšie úlohy. Je však aj opačný názor, že tieto typy ľudí by si mali svoje aktivity vyhľadávať samy. A nie pohodlne vyčkávať na vami predložené príležitosti.

Biznisový analytik podnikového poradenstva Deloitte Slovensko Andrej Nosáľ hovorí, že talentovaní ľudia sú často veľmi nestáli. Ak sa dostávajú pre nečinnosť do stereotypu, začnú si okamžite hľadať nové zamestnanie. Podobným situáciám je podľa neho nevyhnutné predchádzať, a to tak, že ich poveríte prácou, v ktorej vidia svoje uplatnenie, majú primeranú mieru zodpovednosti a venuje sa im zvýšená pozornosť v oblasti osobnostného rozvoja a ďalšieho rastu v rámci profesie. Ideálna je spolupráca na projektoch, ktoré majú vyššiu prioritu a vyžadujú si vyššiu mieru zodpovednosti, väčší priestor na realizáciu, väčší prínos vlastných nápadov.

Napriek tomu, že pre týchto ľudí nie je platové ohodnotenie zanedbateľné, nie je ani prvoradé. No nižšiu mzdu sú ochotní tolerovať len do chvíle, kým sa skutočne vo firme nezačnú nudiť.

Len peniaze nestačia
Veľmi dôležitý je aj dobrý vzdelávací program. Na mladé talenty totiž môže veľa drahých školení a tréningov pôsobiť kontraproduktívne. A prejaví sa to tak, že v domnienke o sebe, že sú skutočne výborní, prejdú bez poďakovania a potreby odovzdať späť niečo vašej značke ku konkurencii.

Rovnocenný prístup však treba zachovávať ku všetkým zamestnancom. V ostatnom období sa totiž pre nerovný meter voči firemným "hviezdam" tímu a ostatným rapídne zhoršila pracovná morálka. Motivovanie talentov preto nesmie byť na úkor tých druhých.

Zistite, čo im vyhovuje
S talentovanými ľuďmi je to v biznise podobné ako v umení. Ak takýto človek nerobí to, v čom sa môže skutočne uplatniť, tak svoj talent prejaví veľmi ťažko. Preto je potrebné s ľuďmi pracovať, komunikovať a zisťovať, aká práca im vyhovuje. A všetky nadobudnuté postrehy dávať dokopy s ich dosiahnutými výsledkami. Každému vyhovuje niečo iné. "Niekto sa hneď profiluje ako budúci topmanažér a vie predať nielen svoju prácu, ale aj výsledky ľudí vo svojom tíme. Niekto sa však napriek talentu a odborným danostiam nemusí vedieť predať a na jeho výsledkoch sa zvezie niekto iný," dodáva Andrej Nosáľ.

Napriek súčasnej situácii na pracovnom trhu sa veľa topmanažérov obáva straty talentovaných zamestnancov. A oprávnene. Kríza je totiž obdobím príležitostí pre silné firmy získať týchto ľudí, a to lacnejšie ako v období konjunktúry. Preto mnohé z nich hľadajú práve teraz nových pracovníkov. O to viac si treba tých svojich strážiť.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
04. október 2022 18:17