StoryEditor

Dôvera investorov neklesá

17.02.2008, 23:00
Aj keď na akciových trhoch opäť pokračovali výrazné turbulencie, komoditné trhy sa zdali nedotknuté a väčšina komodít si v posledných dňoch znovu polepšila. 24-ročné rekordy prepisovalo kakao, keď jeho cena nezadržateľne mierila k nebesiam.

Najvyššie od augusta 2006 sa obchodoval aj cukor a polepšila si aj väčšina komodít z poľnohospodárskeho sektora. Zdá sa, že dôvera investorov nepoľavuje napriek hroziacej recesii v USA.

Napätie vo Venezuele
Posledný týždeň priniesol dokonalý obrat vo vývoj ceny ropy. Aj keď sa predtým zdalo, že cena čierneho zlata nezadržateľne mieri smerom k hranici 80 dolárov za barel, namiesto toho týždeň ukončila na hodnote 95,50 dolára. Znamená to, že len za posledných päť dní jej cena stúpla o viac než štyri percentá. Obavy obchodníkov z blížiacej sa recesie v Spojených štátoch, ktoré boli hlavným faktorom tlačiacim cenu ropy nadol v ostatných týždňoch, ustúpili do úzadia. Pozornosť trhu sa sústredila na hrozby výpadku dodávok ropy z niektorých hlavných producentských oblastí. Minulý týždeň musela byť jedna ropná plošina v Severnom mori evakuovaná pre hrozbu bombového útoku. Táto hrozba sa ukázala ako neopodstatnená, znamenala však prerušenie ťažby a nižšie dodávky ropy z tejto oblasti. Oveľa viac nepokoja a rozruchu na trhu však vyvolali slová a vyhrážky venezuelského prezidenta Huga Cháveza, že preruší dodávky čierneho zlata do Spojených štátov. Bola to reakcia na rozhodnutie amerického arbitrážneho súdu, ktorý nariadil zmraziť zahraničné aktíva venezuelskej štátnej ropnej spoločnosti. Tú zažalovala spoločnosť Exxon Mobile, ktorá prišla v dôsledku znárodnenia ropného priemyslu vo Venezuele o tamojšiu ropnú infraštruktúru. Venezuela je pritom jedným z najväčších dovozcov ropy do Spojených štátov, a preto takéto správy prinášajú nervozitu a neistotu medzi investorov. Na trhu sa rozšírila "býčia" nálada, ktorú ešte podporila stredajšia správa amerického ministerstva pre energetiku o stave zásob ropy a ropných produktov v USA. Tá ukázala mierny nárast zásob ropy a benzínu, ktorý však bol nižší ako sa všeobecne čakalo a viedol len k ďalším nákupom tejto vzácnej komodity.

Cena zlata klesá
Naopak, prekvapivo neúspešný týždeň má za sebou zlato. Jeho cena klesla takmer o dve percentá, keď nedokázalo využiť ani pokračujúce oslabovanie dolára, ani nárast ceny ropy a ďalších komodít. Je možné, že pod pokles ceny žltého kovu sa podpísala absencia nových správ z Južnej Afriky, kde v posledných týždňoch dochádzalo k výpadkom energie v tamojších baniach. Tie znamenali riziko nižších dodávok zlata na svetové trhy, avšak v ostatných dňoch žiadne podobné správy neprišli a zdá sa, že situácia sa vracia do normálu. Obchodníci sa preto viac zamerali na slabé výkony akciových trhov a pokračujúce obavy z prichádzajúcej recesie, ktorá by mohla znížiť aj dopyt po zlate. Ak zlato ani v najbližších dňoch nebude schopné využiť pokračujúcu silu na ostatných komoditných trhoch, znamená to riziko možného ďalšieho poklesu jeho ceny.

Vzácny cukor
Do nového 18-mesačného maxima vystúpila aj cena cukru. Táto komodita má v poslednom období za sebou extrémne prudký vzostup, ktorý vyvrcholil v uplynulý týždeň. Obchodníci sa obávajú, že silné mrazy v Číne poškodili tamojšiu úrodu cukrovej trstiny. Najľudnatejší štát sveta je pritom tretím najväčším pestovateľom tejto plodiny na svete. Opätovný rast ceny pritom znamená aj pokračujúcu popularitu biopalív, pričom cukrová trstina sa používa práve na výrobu etanolu. Investori začínajú objavovať veľký potenciál cukru, ktorý bol dlhodobo výrazne podhodnotený. Výsledkom sú mohutné nákupy cukru zo strany investičných domov a veľkých hedgeových fondov. Len za uplynulých päť dní pritom cena cukru vzrástla o neuveriteľných 8,3 percenta.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
22. december 2024 13:37