02.06.2021, 17:06

Stavebné povolenia by mali znovu vydávať štátni úradníci

Nekonečný schvaľovací proces, populizmus na úrovni komunálu, odsúvanie problémov, nevhodné a nedostatočné územné plánovanie, odborná nespôsobilosť úradov a nekonečný rad čiernych budov. Takto hodnotí Úrad vlády aktuálny obraz stavebného procesu na Slovensku.

Stavebné povolenia by mali znovu vydávať štátni úradníci
Zdroj: Reuters

Prvý dôvod: Nelichotivé hodnotenie

Momentálne je Slovensko na 146. mieste rebríčka Doing Business. „Hlavným dôvodom, prečo sme na takomto nelichotivom mieste spoločne so štátmi rovníkovej Afriky, je práve pomalosť stavebného konania,“ povedal pre Hospodárske noviny jeden z predkladateľov nových stavebných predpisov podpredseda vlády Štefan Holý.

Druhý dôvod: Vysoká miera byrokracie

Druhým zásadným problémom je vysoká miera byrokracie. „Chceme požiadať o stretnutie s pani prezidentkou, ukázať jej pridanú hodnotu navrhovaných zákonov a pravidiel. Radi a otvorene jej zodpovieme na všetky otázky, vysvetlíme zavádzajúce dezinformácie, keďže niektorí predstavitelia samospráv na udržanie svojho vplyvu v stavebnom konaní používajú manipuláciu ako svoju pracovnú metódu,“ skonštatoval podpredseda vlády Štefan Holý.

Tretí dôvod: Nekonečný schvaľovací proces

Populizmus na úrovni komunálu, odsúvanie problémov, nevhodné a nedostatočné územné plánovanie, odborná nespôsobilosť stavebných úradov a nekonečný rad čiernych stavieb. To je podľa Holého aktuálny obraz stavebného procesu na Slovensku. Jediní, ktorí sa majú báť zmien v stavebnom zákone, sú vybavovači, podvodníci a ľudia s nečistými úmyslami. Tí profitujú na súčasnom neprehľadnom stave, tvrdí podpredseda vlády. „Týchto sa chcú zástupcovia miest a obcí zastávať, keď chcú betónovať súčasný stav? Chceme len pripomenúť, že čo sa týka výkonu služby smerom k mestám, ide o prenesený výkon štátnej sprá

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.