StoryEditor

Stavebné povolenia by mali znovu vydávať štátni úradníci

02.06.2021, 17:06
Nekonečný schvaľovací proces, populizmus na úrovni komunálu, odsúvanie problémov, nevhodné a nedostatočné územné plánovanie, odborná nespôsobilosť úradov a nekonečný rad čiernych budov. Takto hodnotí Úrad vlády aktuálny obraz stavebného procesu na Slovensku.

Prvý dôvod: Nelichotivé hodnotenie

Momentálne je Slovensko na 146. mieste rebríčka Doing Business. „Hlavným dôvodom, prečo sme na takomto nelichotivom mieste spoločne so štátmi rovníkovej Afriky, je práve pomalosť stavebného konania,“ povedal pre Hospodárske noviny jeden z predkladateľov nových stavebných predpisov podpredseda vlády Štefan Holý.

Druhý dôvod: Vysoká miera byrokracie

Druhým zásadným problémom je vysoká miera byrokracie. „Chceme požiadať o stretnutie s pani prezidentkou, ukázať jej pridanú hodnotu navrhovaných zákonov a pravidiel. Radi a otvorene jej zodpovieme na všetky otázky, vysvetlíme zavádzajúce dezinformácie, keďže niektorí predstavitelia samospráv na udržanie svojho vplyvu v stavebnom konaní používajú manipuláciu ako svoju pracovnú metódu,“ skonštatoval podpredseda vlády Štefan Holý.

Tretí dôvod: Nekonečný schvaľovací proces

Populizmus na úrovni komunálu, odsúvanie problémov, nevhodné a nedostatočné územné plánovanie, odborná nespôsobilosť stavebných úradov a nekonečný rad čiernych stavieb. To je podľa Holého aktuálny obraz stavebného procesu na Slovensku. Jediní, ktorí sa majú báť zmien v stavebnom zákone, sú vybavovači, podvodníci a ľudia s nečistými úmyslami. Tí profitujú na súčasnom neprehľadnom stave, tvrdí podpredseda vlády. „Týchto sa chcú zástupcovia miest a obcí zastávať, keď chcú betónovať súčasný stav? Chceme len pripomenúť, že čo sa týka výkonu služby smerom k mestám, ide o prenesený výkon štátnej správy, nie je to originálna kompetencia,“ zdôraznil pre HN. Bohužiaľ, dne...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-07-14 12:20:33 - Feat.: - Title: Krajniak a Holý predstavili projekt nájomných bytov. V prvej časti sa má vyčleniť 2,5 miliardy eur 02 - Modified: 2022-07-07 12:50:02 - Feat.: - Title: Partnermi štátu v nájomnom bývaní budú investori, nie stavebné spoločnosti, tvrdí Holý 03 - Modified: 2022-07-07 11:47:42 - Feat.: - Title: Stavebný zákon roky straší Slovákov. Zmenilo sa niečo po jeho vynovení? 04 - Modified: 2022-06-21 22:00:00 - Feat.: - Title: Nový stavebný zákon sľubuje rýchlejšie získanie stavebného povolenia a prísnejsie tresty pre čierne stavby 05 - Modified: 2022-06-29 12:00:00 - Feat.: - Title: Čo prinesie nový stavebný zákon a aké nástrahy ukrýva? Developeri a mestá majú rozdielne pohľady
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
23. september 2022 22:11