StoryEditor

Revolúcia v stavebníctve. Pozrite si kľúčové zmeny, ktoré prináša dlho očakávaná novinka

27.04.2022, 17:00
Parlament dnes schválil nové stavebné zákony, ktoré nahradia zastaralý stavebný zákon z roku 1976. Zákon o výstavbe a zákon o územnom plánovaní majú priniesť nové a prehľadné podmienky v stavebných procesoch a výrazne skrátia a aj sprehľadnia povoľovací proces. Vicepremiér Štefan Holý je presvedčený, že nová legislatíva prinesie pozitívne zmeny pre občanov, mestá a obce a pre developerské firmy. V čom? Na to odpovedá podpredseda vlády a autor stavebného zákona.

1. Úloha štátu

Zoberie štát samosprávam rozhodovanie o území?

Mestá a obce by mali územne plánovať, ale zároveň na základe preneseného výkonu štátnej správy v oblasti výstavby môžu rozhodovať územným rozhodnutím. Tento inštitút územného konania, ktorý v zahraničí neexistuje a u nás mal dočasne riešiť nepokryté územie územným plánom, sa stal nesystémovým riešením takmer pol storočia. Obce tak nepotrebovali územne plánovať, lebo vždy individuálne posudzovali každú stavbu, a to neraz aj za diskriminačných podmienok.

​Čo sa zmení? Územné plánovanie je a aj ostáva ako originálna kompetencia miest a obcí. Nový zákon posilňuje inštitút územného plánovania a ukladá možnosť, ale aj povinnosť, využívať tento inštitút. Iniciovať proces však bude môcť každý, koho podklad bude relevantný a kto splní podmienky. Rozhodnutie o územnoplánovacej dokumentácii však bude prináležať výhradne mestu alebo obci.

2. Koniec čiernych stavieb

Ako to bude v prípade čiernych stavieb vďaka novej legislatíve?

Čierne stavby vznikali hlavne z dôvodu zložitých a dlhých procesov povoľovania alebo z dôvodu neznalosti či arogantnosti stavebníka. Zároveň sa dnes dodatočne povoľujú takmer akékoľvek stavby a takmer žiadne čierne stavby sa neodstraňujú. Starostovia jednoducho už pri výkone tejto kompetencie nechcú ísť proti svojim voličom. Jednoducho vedia, že tých čiernych stavieb je veľa a otvorene postupovať diskriminačne by si nemohli dovoliť ani starostovia, tak v tejto téme nerobia nič.

Nový zákon odstraňuje systémovú príčinu čiernych stavieb – dlhé a nezrozumiteľné procesy. Systém bude nastavený tak, aby stavebník nebol nútený porušovať predpisy. Zároveň nebude možné dodatočne povoliť stavbu – stavebná inšpekcia nariadi odstránenie stavby bez povolenia. Zákon prináša aj opatrenia ako nepripojenie na siete či zaťaženie pozemku ťarchou. Cieľom je nastaviť jasné a primerané pravidlá, aby ľudia neboli nútení stavať načierno, a pri porušení pravidiel bude čierna stavba odstránená s vytvorením ťarchy na pozemok, keď takýto pozemok nebude možné predať ani inak previesť.

3. Raj pre developerov?

Mestá a obce tvrdia, že nový návrh spôsobí developerské eldorádo. Bude to skutočne tak?

Eldorádo naznačuje niečo, čo nemá jasne nastavené pr...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-03-01 12:26:29 - Feat.: - Title: Čaputová podpísala novelu stavebného zákona. Jej účinnosť sa tak posúva o rok 02 - Modified: 2024-02-29 22:45:30 - Feat.: - Title: Rozhodnutie Ústavného súdu Danka prekvapilo. Kaalícia je čisto proruská, tvrdí Naď 03 - Modified: 2024-02-28 14:50:34 - Feat.: - Title: Novela trestného zákona: Poslanci schválili, že premlčacie doby za znásilnenie sa nezmenia 04 - Modified: 2024-02-28 17:03:48 - Feat.: - Title: Kolaps a rozčarovanie: Ľudia nechodia, objednávky sú slabé. Sľuby sa nenaplnili, hlásia stavebníci 05 - Modified: 2024-02-28 10:12:38 - Feat.: - Title: Matovič navrhol úplné zrušenie premlčacích lehôt pri znásilnení a vražde
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
03. marec 2024 04:57