AP/TASR
StoryEditor

Bitcoin ako zlato? Vojna na Ukrajine ukazuje, že ním nie je, tvrdí expert

06.05.2022, 17:40
Autor:
jpjptsts(red)(red)
Bezpečný prístav, ktorý slúži ako ochrana pred infláciou. Uchovávateľ hodnoty peňazí, podobne ako zlato. Aj takto charakterizovali najznámejšiu kryptomenu na svete jej fanúšikovia.

Invázia ruských vojsk na Ukrajinu však ukázala, že bitcoin zlatom nie je. „Zreteľne to ilustruje vývoj hodnoty oboch investičných produktov od začiatku vojny. Kým bitcoin stratil, zlato si svoju povesť obhájilo. Tí, čo doň investovali, zarobili,“ vraví Radoslav Valko, generálny riaditeľ poradenskej spoločnosti SOPHISTIC Pro finance. Ako ďalej pripomína, zlato svoju pozíciu uchovávateľa hodnoty peňazí potvrdilo aj tento raz. „Rast ceny zlata totiž kopíruje rast inflácie, pri bitcoine tomu tak nie je.“

Vojna ako test

Vojna na Ukrajine predstavovala pre bitcoin prvú veľkú skúšku. Kryptomeny totiž vznikli po celosvetovej finančnej kríze na prelome rokov 2008 a 2009, čo znamená, že až doteraz nebol bitcoin podrobený žiadnej trhovej kríze. „A okrem toho fakt, že bitcoin nie je zlato, potvrdzuje aj ľahká manipulácia s jeho hodnotou,“ upozorňuje Valko.

Len na pripomenutie - vyjadrenia šéfa automobilky Tesla Elona Muska dokázali dramaticky hýbať s cenou tejto kryptomeny, a to až tak, že neskôr čelil obvineniam práve z manipulácie trhu. So zlatom , ktoré sa obchoduje na regulovanom trhu, by to tak jednoducho nešlo, uvádza sa v tlačovej správe SOPHISTIC Pro finance.

Zlato jasne vyhráva

Kryptomeny nemajú medzi investormi dobrú povesť. Väčšina odbornej verejnosti ich totiž považuje za niečo imaginárne, čo nemá iný ako len marketingový význam. Kryptomena nie je nič reálne. Má hodnotu len dovtedy, kým ľudia veria, že hodnotu má. Podľa Radoslava Valka by si tak investovanie do kryptomien mali rozmyslieť všetci tí, ktorí nechcú riskovať riziko straty peňazí.

„Ak sa niekto bojí vojny a chce ochrániť svoje peniaze, mal by vsadiť na zlato. Je to lepšia voľba ako kryptomeny, ktoré sú, navyše, extrémne energeticky náročné na ťažbu. So zvyšujúcou sa cenou energií tak môžu mať veľké problémy práve tí, ktorí krypto ťažia, keďže sa im to už nemusí oplácať,“ ozrejmuje Valko. 

Z dlhodobého investičného hľadiska však budú hrať v konečnom dôsledku hrať prím akcie. Sú to totiž cenné papiere, ktorých cena a výnos sa, na rozdiel od kryptomien, odvíja od skutočných hodnôt – práce ľudí a inovácií.

01 - Modified: 2022-09-28 21:58:17 - Feat.: - Title: Akcie v USA prudko zpevnili, prispeli k tomu klesajúce výnosy štátnych dlhopisov 02 - Modified: 2022-09-28 12:34:20 - Feat.: - Title: Košická U. S. Steel sa zbavuje dedičstva Rezešovcov. Chystá sa zrušiť piatu zmenu, hutu opustí 600 ľudí 03 - Modified: 2022-09-27 14:45:58 - Feat.: - Title: Akciový trh na križovatke 04 - Modified: 2022-09-26 13:58:46 - Feat.: - Title: Uvažuj ako Soros 05 - Modified: 2022-09-26 07:19:04 - Feat.: - Title: Návrh poslanca OĽaNO zasiahne operátorov, odvod im má vzrásť až trojnásobne
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
29. september 2022 10:48