StoryEditor

Poradňa -- Skúšobná doba preverí schopnosti zamestnanca

26.09.2007, 00:00

Skúšobná doba
Prvého júla som nastúpila do firmy ako mzdárka. Mali ma zaučiť, ale neurobili to. Sama som zvládla nový program, v ktorom sa mzdy robili, zmeny týkajúce sa zákona o dani príjmov, okrem toho som musela vybavovať telefonáty, poštu a stránky. Často som musela nadčasovať, aby som to stihla, hoci zamestnávateľ nadčasy nepreplatil. Do toho prišla valorizácia, tak som musela vyrobiť niekoľko tabuliek, podľa ktorých sa mali mzdy zmeniť. Ani pri tom mi nikto nepomohol, hoci som také niečo nikdy predtým nerobila. Z práce som chodila domov "mŕtva", ale šťastná, že som to zvládla. Kolegyne, aj iný personál ma chválili, že neverili, že to zvládnem. A keď bol len jeden týždeň do skončenia skúšobnej doby, šéfka, ktorá ma veľmi chcela a musela som jej sľúbiť, že neodídem v skúšobnej dobe, mi povedala, že som to nezvládla. Až potom mi kolegyne prezradili, že v septembri má niekto nastúpiť z materskej a ja jediná som jej mohla prepustiť miesto, lebo ak by som tam ostala aj po skúšobnej dobe, už by to nebolo také jednoduché. Aj keď mi možno nepomôžete, musela som to niekomu napísať. Ja som sa, samozrejme, zložila, som práceneschopná. Ako sa majú chrániť poctiví zamestnanci proti takémuto tunelovaniu schopností? Firma by mi mala preplatiť ešte 8 dní práceneschopnosti, ale doteraz som nič nedostala. Na koho by som sa mala obrátiť?
-- Žiaľ, máte pravdu, keď sa domnievate, že vo vašom prípade nie je možné urobiť nápravu. Zmyslom skúšobnej doby je overiť schopnosti zamestnanca na jednej strane a na druhej strane overiť, či podmienky práce, ako aj práca samotná, je to, čo zamestnanec vstupom do pracovného pomeru k danému zamestnávateľovi očakával. Preto zákon dal možnosť pre jednu i druhú stranu v prípade negatívnych skúseností ukončiť pracovnoprávny vzťah bez akýchkoľvek obmedzení v dobe najviac troch mesiacov od jeho vzniku. Samozrejme, môže pritom dôjsť aj k takému neetickému pokusu o využitie zamestnanca, ako sa stalo vám. Zamestnávateľ však nie je povinný uvádzať dôvody skončenia pracovného pomeru v skúšobnej dobe, preto akékoľvek dokazovanie neopodstatnenosti dôvodov skončenia vášho pracovného pomeru je bezpredmetné. Postup zamestnávateľa je v súlade so zákonom. Pokiaľ ide o náhradu príjmu pri dočasnej práceneschopnosti, na ktorú máte nárok, je potrebné bývalého zamestnávateľa písomne vyzvať na poskytnutie uvedenej náhrady v lehote, ktorú mu určíte, a ak ani tak nesplní svoju zákonnú povinnosť, môžete sa obrátiť so svojím nárokom na súd. Subjektmi oprávnenými vykonávať kontrolu dodržiavania pracovnoprávnych predpisov u jednotlivých zamestnávateľov sú inšpektoráty práce. Možno sa na ne obrátiť v prípadoch, keď je dôvodné podozrenie z porušovania Zákonníka práce, prípadne iných predpisov v tejto oblasti.
Predĺženie pracovného pomeru
Uzavrela som pracovný pomer na dobu určitú na 2 roky. Ten sa mi skončí teraz v septembri. Zaujímalo by ma, či môže so mnou zamestnávateľ uzavrieť pracovný pomer na dobu určitú (pravdepodobne na 2 -- 3 roky) znova alebo už len na dobu neurčitú.
-- Podľa Zákonníka práce od 1. septembra je možné pracovný pomer na určitú dobu dohodnúť najdlhšie na tri roky. Ak je pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu kratšiu ako tri roky, je možné predĺžiť ho alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac ešte jedenkrát. Zákonník práce obsahuje v § 49 výnimky, na ktoré sa táto zásada nevzťahuje. Je to v prípade zastupovania, v prípadoch potreby zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku, ďalej pri sezónnych prácach a vtedy, keď je to dohodnuté v kolektívnej zmluve. Ak u vás nie je ani jeden z uvedených prípadov možného opätovného predĺženia pracovného pomeru, ktorý bol pôvodne dohodnutý na dobu určitú na dva roky, teraz môže byť váš pracovný pomer predĺžený alebo opätovne uzatvorený len na dobu najviac jeden rok. Ak by ste však vykonávali prácu ako vedúci zamestnanec, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo ako tvorivý zamestnanec vedy, výskumu, vývoja, prípadne ako zamestnanec na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru, alebo by ste vykonávali opatrovateľskú službu, je možné s vami uzatvárať opakovane pracovný pomer toľkokrát, koľko sa so zamestnávateľom dohodnete. Vždy to však musí byť najviac na tri roky. Ani u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov alebo ak ide o poberateľov starobného, invalidného dôchodku, prípadne výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku, neplatia žiadne uvedené obmedzenia.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
05. november 2024 20:46