16.08.2007, 00:00

Národná podpora dobytka a mlieka

Pôdohospodárska platobná agentúra prijala v tomto roku celkovo 2 420 žiadostí o podporu formou doplnkovej národnej platby na veľké dobytčie jednotky.
Žiadateľom o podporu formou veľkých dobytčích jednotiek môže byť akákoľvek osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku činnosť na území Slovenskej republiky a spĺňa ostatné podmienky. Najdôležitejšou podmienkou na získanie platieb je, aby každé zviera uvedené v žiadosti bolo nahlásené v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat Štátneho plemenárskeho ústavu SR Žilina.
Počet veľkých dobytčích jednotiek závisí od koeficientov definovaných v nariadení vlády č. 266/2007 Z. z. zo 6. júna 2007 o podmienkach poskytovania podpory v poľnohospodárstve formou doplnkovej národnej priamej platby na veľké dobytčie jednotky.
"Rozsah národnej podpory chovu dobytka sa v roku 2007 podstatne rozšíril oproti minulým rokom," hovorí riaditeľ odboru priamych a environmentálnych podpôr Poľnohospodárskej platobnej agentúry Andrej Gajdoš. V rokoch 2005 a 2006 totiž Slovenská republika podporovala formou národných doplatkov k priamym platbám iba dojčiace kravy, jarky, ovce a kozy. Platbou na veľké dobytčie jednotky bude Slovenská republika podporovať nielen poľnohospodársku činnosť nezávisle od produkcie, čo je základným zámerom reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky, ale aj produkciu vrátane mlieka.

Platba na veľké dobytčie jednotky sa bude vyplácať na:
-- teľatá do 6 mesiacov -- podľa stavu zvierat k 31. marcu aktuálneho roka;
-- hovädzí dobytok od 6 do 24 mesiacov -- podľa stavu zvierat k 31. marcu 2007;
-- býky, voly a jalovice nad 24 mesiacov -- podľa stavu zvierat k 31. marcu 2007;
-- dojčiace kravy nad 24 mesiacov -- podľa stavu k 30. júnu aktuálneho roka;
-- ovce a kozy nad 12 mesiacov -- buď podľa stavu k 31. marcu 2007, alebo k 30. júnu aktuálneho kalendárneho roka;
-- individuálne referenčné množstvo mlieka (individuálnu kvótu) k 31. marcu 2007.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.