StoryEditor

Krízová poradňa

20.10.2009, 00:00

Viac odborov na pracovisku

Pred dvoma rokmi informovala odborová organizácia zamestnávateľa o svojom vzniku zaregistrovaním, pričom dodnes nepredložila zoznam svojich členov. Teraz máme vážne podozrenie, že z tejto odborovej organizácie odišli viacerí členovia. Predsedníčka nechce poskytnúť zoznam členov a tvrdí, že to nie je jej povinnosť. Zamestnávateľ tak nemá možnosť zistiť, koho vlastne predsedníčka zastupuje, keďže u zamestnávateľa pôsobia aj ďalšie tri odborové organizácie: majstri odborného výcviku majú svoju odborovú organizáciu, učitelia majú ďalšiu odborovú organizáciu a popri nej učiteľov zastupujú aj Nezávislé kresťanské odbory. Budeme postupovať správne, ak budeme u učiteľov akceptovať len väčšiu odborovú organizáciu, ak sa oni nedohodnú?
Zákon č. 120/1990 Zb., ktorým sa upravovali niektoré vzťahy medzi odborovými organizáciami a zamestnávateľmi, bol od 1. 4. 2002 zrušený Zákonníkom práce č. 311/2001 Z. z.

Vzťahy medzi viacerými odborovými organizáciami, pôsobiacimi u toho istého zamestnávateľa, upravuje Zákonník práce v § 232 nasledujúco:

Ak u zamestnávateľa pôsobia popri sebe viaceré odborové organizácie, musí zamestnávateľ v prípadoch týkajúcich sa väčšieho počtu zamestnancov, ak všeobecne záväzné právne predpisy alebo kolektívna zmluva vyžadujú prerokovanie alebo súhlas odborového orgánu, plniť tieto povinnosti k príslušným orgánom všetkých zúčastnených odborových organizácií, ak sa s nimi nedohodne inak. Ak sa orgány všetkých zúčastnených odborových organizácií nedohodnú najneskôr do 15 dní od požiadania, či súhlas udelia alebo nie, je rozhodujúce stanovisko orgánu odborovej organizácie s najväčším počtom členov u zamestnávateľa.

Ak sa záležitosť týka konkrétneho zamestnanca, vystupuje v pracovnoprávnych vzťahoch a obdobných pracovných vzťahoch odborový orgán tej odborovej organizácie, ktorej členom je uvedený zamestnanec. Ak zamestnanec nie je odborovo organizovaný, príslušným je orgán odborovej organizácie s najväčším počtom členov u zamestnávateľa, ak zamestnanec neurčí inak.

Pôsobnosť jednotlivých odborových organizácií u zamestnávateľa v súvislosti s kolektívnym vyjednávaním rieši zákon č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v platnom znení. Podľa § 3a v prípade, že u zamestnávateľa pôsobia popri sebe viaceré odborové organizácie, pri uzatváraní kolektívnej zmluvy v mene kolektívu zamestnancov môžu príslušné odborové orgány pôsobiace u zamestnávateľa vystupovať a konať s právnymi dôsledkami pre všetkých zamestnancov len spoločne a vo vzájomnej zhode, ak sa medzi sebou nedohodnú inak. Ak sa odborové organizácie nedohodnú na spoločnom postupe, je zamestnávateľ oprávnený uzatvoriť kolektívnu zmluvu s odborovou organizáciou s najväčším počtom členov u zamestnávateľa alebo s ostatnými odborovými organizáciami, ktorých súčet členov u zamestnávateľa je väčší ako počet členov najväčšej odborovej organizácie.

Každá odborová organizácia by vo vlastnom záujme mala preukázať, koľko má členov. Ak tak neurobí, vystavuje sa riziku, že nebude považovaná za reprezentatívnu odborovú organizáciu ani v prípadoch prerokovávania alebo odsúhlasovania pracovnoprávnych vecí týkajúcich sa väčšieho počtu zamestnancov, resp. jednotlivých zamestnancov, ani pri kolektívnom vyjednávaní, pri ktorom nedôjde k dohode odborových orgánov na spoločnom postupe.

Ak sa vaše odborové organizácie nedohodnú, budete postupovať správne, ak budete otázky týkajúce sa učiteľov riešiť s väčšou odborovou organizáciou.

Odborový orgán nie je povinný predkladať zamestnávateľovi menný zoznam svojich členov. Na druhej strane by mal v záujme svojich odborových funkcionárov, požívajúcich osobitnú právnu ochranu v zmysle § 240 ods. 6 -- 10 Zákonníka práce, poskytnúť mená členov závodného výboru zamestnávateľovi.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
05. november 2024 16:25