11.06.2021, 16:24

Pozor na podvodný prevod majetku

Sledujte si pravidelne listy vlastníctva. K ohrozeniu vášho práva k nehnuteľnosti môže dôjsť aj v dôsledku podvodných praktík, varujú advokáti.

Pozor na podvodný prevod majetku
Zdroj: StockExpert

Existujú prípady, keď sa na listoch vlastníctva objavili bez vedomia vlastníkov na základe sfalšovaných zmlúv plomby o zmene práv k nehnuteľnosti, ktoré vlastníkov výrazne obmedzili v možnosti s nimi nakladať, varuje advokát Lukáš Makara z advokátskej kancelárie FERRO legal.

Problémom podľa neho je, že podľa katastrálneho zákona katastrálny odbor vyznačí na liste vlastníctva plombu o zmene práva k nehnuteľnosti najneskôr nasledujúci deň po doručení návrhu na vklad. To aj v prípade, že majú samotný návrh alebo jeho prílohy nedostatky.

„Napríklad chýba notárske overenie podpisov na dokumentoch. Nedostatky sa odstraňujú až následne. Keďže osobné údaje vlastníkov nehnuteľnosti sú spolu s listami vlastníctva verejne dostupné, pre podvodníkov nie je náročné pripraviť napríklad sfalšovanú kúpno-predajnú zmluvu,“ varuje Makara a odporúča, že ak ako vlastník nehnuteľnosti zistíte, že sa na liste v

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.