29.11.2004, 00:00

Rast ceny zlata sa zastavil tesne pod 450 dolármi

Rast ceny zlata sa zastavil tesne pod 450 dolármi, podporoval ho slabý dolár

Minulý týždeň na svetových komoditných burzách sa niesol v znamení skráteného obchodovania. V USA bol štátny sviatok Dňa vďakyvzdania, a tak boli burzy otvorené len v prvých troch dňoch týždňa. Na trhu drahých kovov sa v minulom týždni schyľovalo k útoku na nové kontraktné maximá. Cena decembrového futures kontraktu na zlato sa momentálne nachádza tesne pod kľúčovou psychologickou hranicou 450 dolárov za trojskú uncu. Hoci trh naberal silu a pokúsil sa túto úroveň pokoriť, týždenné maximum sa zastavilo o pol bodu nižšie. Silnému zlatu pomáha hlavne slabý dolár, ktorý sa nachádza na historickom minime oproti euru. Postavenie dolára a zlata analytikom signalizuje, že americká ekonomika sa môže dostať do vážnych problémov. Napriek tomu, že dolár naďalej ostane najdôležitejšou svetovou menou, môže jeho súčasná hodnota postupne ovplyvniť túto skutočnosť. Ruská centrálna banka napríklad oznámila, že zvýši podiel eura v štátnych rezervách na úkor dolára. V reakcii na vývoj na devízových trhoch sa od začiatku septembra zlato posilnilo už o 50 bodov, čo predstavuje 25-percentný nárast hodnoty žltého kovu. V reči čísel to znamená, že investori, ktorí nakúpili futures kontrakty zlata, si na svoje kontá pripísali zisk vo výške 5 000 dolárov na jeden futures kontrakt. V porovnaní so vstupnou investíciou ide o 250-percentné zhodnotenie vstupnej investície v časovom horizonte necelých troch mesiacov. Komoditné trhy sú síce vysoko rizikové, ale ponúkajú investorom neobmedzený potenciál zisku, neporovnateľný so žiadnym iným trhom.
Cena decembrového futures kontraktu zlata sa v minulom týždni pohybovala v rozpätí 446,1 až 449,5 dolára za trojskú uncu. Seansy prebiehali v úzkom obchodnom pásme, ktoré nepresiahlo 2,1 bodu. V pondelok 22. 11. bolo obchodovanie pokojné. Od začiatku októbra sa zlato posilnilo o 7 percent na najvyššiu úroveň za posledných 16 rokov. Trh sa otvoril na úrovni 447 dolára za uncu a denná zatváracia cena ležala o dva body vyššie. Podporou pre žltý kov bolo aj zverejnenie spomalenia globálneho hospodárskeho rastu vo svete Medzinárodným menovým fondom. Darilo sa aj striebru. Platina sa, naopak, mierne oslabila. V utorok 23. 11. cena zlata počas ázijského obchodovania vzrástla až k úrovni 450 dolárov za trojskú uncu. Následne sa však stabilizoval americký dolár a žltému kovu sa túto psychologickú úroveň zatiaľ nepodarilo pokoriť. Kontraktné maximum sa zastavilo na cene 449,4 dolára. V stredu 24. 11. sa denné maximum posunulo na 449,5 dolára a obchodovanie bolo ukončené dva tiky pod maximom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.