22.06.2021, 00:00

Dôchodok si vyžaduje plánovanie

Odborníci a predstavitelia ministerstva práce odpovedajú na to, kedy sa oplatí ísť do penzie, ako mať čo najvyššie možné príjmy, čo robiť, ak chcete skončiť v práci skôr, no aj na to, aké sú rozdiely medzi odstupným a odchodným.

Dôchodok si vyžaduje plánovanie
Zdroj: Reuters

1. Individuálny účet

Kedy mám nárok na odchod do dôchodku?

Na určenie dňa, kedy máte nárok na odchod do dôchodku, vám poslúži kalkulačka na webe Sociál-
nej poisťovne (https://esluzby.socpoist.sk/doch_vek/). Odporúčame v dostatočnom predstihu začať si pripravovať potrebné doklady. Prvým krokom by malo byť, aby ste si v Sociálnej poisťovni preverili, či eviduje všetky vaše hrubé zárobky a doby zamestnania. Zistiť to môžete z výpisu vášho individuálneho účtu poistenca.

2. Dostatok času

Aká byrokracia ma neminie pri vybavovaní si dôchodku?

Ak nezistíte žiadne nezrovnalosti, môžete plánovať spísanie žiadosti o dôchodok. Tú spíšete v mieste svojho trvalého bydliska a na termín sa budete musieť objednať. Urobte tak aspoň 3 – 4 týždne pred dovŕšením dôchodkového veku.

3. Dokumenty a potvrdenia

Aké doklady budem potrebovať?

Na vybavenie dôchodku budete potrebovať množstvo dokladov: Preukaz totožnosti. Doklad o ukončení vzdelania alebo potvrdenie školy odkedy – dokedy trvalo štúdium, ktoré nebolo predpísaným spôsobom ukončené. Vojenskú knižku alebo potvrdenie o trvaní výkonu vojenskej služby. Rodné listy detí, prípadne rozhodnutie príslušného orgánu, na základe ktorého bolo dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov – platí pre poistenky aj poistencov, ktorí boli na rodičovskej dovolenke. Potvrdenie o všetkých obdobiach, v ktorých ste boli evidovaní v evidencii nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie pred 1. januárom 2001, či ste poberali podporu v nezamestnanosti v čase od 1. januára 2001 do 31. decembra 2003. Hodnoverný doklad, z ktorého je zrejmé, odkedy – dokedy trvalo zamestnanie. Potvrdenie zamestnávateľa o období zamestnania pred 1. májom 1990 v štátoch, s ktorými Slovenská republika nemá uzavretú medzištátnu zmluvu o sociálnom zabezpečení.

4. Ukončenie práce

Ako si vybavím odchodné?

Niekedy sa zvykne odchodné zamieňať s odstupným, hoci ide o celkom rozličné situácie,

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.