03.12.2004, 00:00

Káva Arabica vo výraznom zisku

Káva Arabica, s ktorou sa obchoduje na newyorskej burze CSCE, sa momentálne nachádza na svojom štvorročnom maxime.

Káva Arabica, s ktorou sa obchoduje na newyorskej burze CSCE, sa momentálne nachádza na svojom štvorročnom maxime. Trh s kávou sa od začiatku novembra pohybuje v býčom trende a investori, ktorí včas nakúpili futures kontrakty, si za posledný mesiac pripísali na svoj účet viac ako 8 000 dolárov zisku na kontrakt. Marcový futures kontrakt sa tak za november zhodnotil o viac ako 22 bodov a trh útočí na dôležitú psychologickú hranicu 100 centov za libru. Jeden bod v tomto trhu predstavuje 375 dolárov. Na vstup do kávy Arabica potrebuje investor viazať margin vo výške 3 680 dolárov. V reči čísel to teda znamená, že zhodnotenie vstupnej investície na káve dosiahlo viac ako 130 % za štyri týždne. Analytici dokonca očakávajú pokorenie magickej úrovne 100 centov za libru, čím by sa káve mohla otvoriť cesta k vyšším cenám a investorom a producentom k vyšším ziskom. Okrem newyorského trhu je zaujímavý aj trh s kávou Robustou, ktorá sa obchoduje v Londýne. Je menej kvalitná a pohybuje sa podstatne pomalšie ako Arabica. Pre investorov nie je až taká nebezpečná, pretože jeden bod má hodnotu len 5 dolárov a margin vo výške 240 dolárov.
Obchodné pásmo marcového futures kontraktu kávy Arabica sa za posledné dva týždne pohybovalo v rozpätí 90,8 až 100 centov za libru. V aktuálnom týždni káva otvorila na úrovni 92,75 centa. V pondelok 29. 11. sa obchodovalo v širokom pásme 5,5 bodu, čím tento trh znova ukázal svoju divokosť a skutočnosť, že nie je vhodný pre neskúsených investorov. Zlé rozhodnutie na tomto trhu môže pre investora znamenať bolestnú stratu. Denné maximum dosiahlo 98,25 centa, čím káva prekonala kontraktné maximum z 15. 11. V utorok 30. 11. sa cena znovu zvýšila a atakovala 100-centovú hranicu. Na tejto úrovni sa rast zastavil a v závere obchodovania sa cena skorigovala k zatváracej úrovni 97,45 centa. V stredu 1. 12. sa obchodovalo v pásme širokom 3,15 bodu a cena sa pohybovala pod 100-centovou hranicou. Trh zatvoril na 98,6 centa za libru. Za vzostupom kávy stojí nákupná aktivita veľkých komoditných fondov, ktoré stále nakupujú futures kontrakty aj napriek tomu, že podľa analytikov je už trh s kávou prekúpený a v najbližšom čase môžeme očakávať korekciu. Rastu cien pomáha aj zvýšený dopyt po kvalitnej káve z oblasti Južnej a Strednej Ameriky pred blížiacou sa vianočnou sezónou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.