StoryEditor

Pivovar Erb expanduje. Ale len do luxusu

11.05.2011, 00:00

Banskoštiavnický pivovar Erb expanduje. Kým doteraz svoje pivo podával len vo svojich priestoroch, v najbližších mesiacoch má pokryť aj ostatné kúty Slovenska. "Momentálne uzatvárame zmluvy asi s tridsiatkou luxusných hotelov a reštaurácií. Ide však minimálne o štvorhviezdičkové hotely a reštaurácie najvyššej kategórie," prezrádza Eduard Rada, majiteľ pivovaru Erb.

Najdrahší na Slovensku
Štiavnický pivovar Erb začal písať svoju históriu pred necelým rokom. V júni 2010 otvoril jeho brány Eduard Rada, bývalý majiteľ pivovaru Steiger. "Vo Vyhniach sme pivovarnícky vyrástli, ďalej sme však chceli ísť cestou luxusnejšieho segmentu," vysvetľuje dôvody svojho smerovania Rada, ktorý stále vlastní 11 percent pivovaru Steiger. "Kúpili sme najdrahšiu technológiu na trhu a začali variť pivo z najdrahších surovín," konštatuje majiteľ.

Smerovanie pivovaru sa odrazilo aj na cenách. Priemerná cena zlatistého moku sa pohybuje na sume 1,5 eura. "Nechceme zvyšovať kapacitu. Skôr pôjdeme cestou zvyšovania kvality aj ceny," zamýšľa sa Rada. Aj preto chce pivo distribuovať len vybraným podnikom. "Máme vytypované zariadenia. Ale bude ich len 33," hovorí majiteľ.

Výrobu spustili aj v Prievaloch
Kým ostatné malé pivovary sa snažia zaujať netypickými chuťami, v Štiavnici je situácia iná. "Filozofiou pivovaru nie je vyrábať ovocné pivá, chceme sa profilovať ako klasickí pivovarníci," prezrádza Rada a dodáva, že ich jedinou anomáliou je pivo vyrábané z údeného sladu. Okrem neho v ponuke nájdete pšeničné pivo Weizenbier alebo klasický ležiak plzenského typu. "Každý druh piva má špeciálny pohár, vytvorený dizajnérmi," vykresľuje Rada.

O narastajúcej popularite malých pivovarov sa presvedčili aj v Prievaloch, kde koncom apríla otvoril svoje brány pivovar Sandorf. "Zaznamenali sme obrovský záujem. Len za prvý deň nás navštívilo okolo 1 500 ľudí," hovorí Milan Bílik, spolumajiteľ pivovaru Sandorf. Na Záhorí plánujú vyvážať pivo aj do ostatných zariadení, zatiaľ im to však situácia nedovoľuje. "Už sa nám ohlásilo aj niekoľko krčiem, no všetko pivo, ktoré sme uvarili, sme predali v našom podniku," vysvetľuje spolumajiteľ. V Prievaloch začali okrem piva predávať aj pivnú kozmetiku. Pivný šampón, sprchový gél či balzam však nevyrábajú vo vlastnej réžii. "Robí to na našu zákazku jedna firma v Česku," vysvetľuje Bílik a dodáva, že v budúcnosti sa môžu vybrať aj touto cestou. Tomáš Vašuta

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
20. máj 2024 02:03