30.06.2021, 10:14

Spoločný úver by mali členské krajiny splácať ľahšie

Slovenská obchodná a priemyselná komora usporiadala 21. júna konferenciu, na ktorej sa venovali viacerým témam. Ako vysvetľuje podpredseda Július Kostolný, k najdôležitejším sa radí plán obnovy a odolnosti Európskej únie z pohľadu podnikateľov.

Najlepšia sieť pre typických aj netypických podnikateľov
Zdroj: Orange

Slovenskí podnikatelia privítali iniciatívu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorí takto pred rokom prišli s návrhom na vytvorenie 500-miliardového balíka na obnovu ekonomík Európskej únie ako dodatočného zdroja na posilnenie národných ekonomík po prvej vlne pandémie. Po sérii rokovaní na pôde Európskej komisie a Rady Európskej únie bolo rozhodnuté o vytvorení fondu vo výške 750 miliárd eur, ktorý dostal názov Fond obnovy a odolnosti.

Kolektívny úver

V histórii Európskej únie ide prakticky o prvý prípad kolektívneho úveru, ktorý si vezme Európska komisia a ktorý budú garantovať a splácať členské krajiny Európskej únie. Dôvodom je fakt, že bonita Európskej únie je taká vysoká, že podmienky pôžičiek budú lepšie,

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.