30.06.2021, 21:40

Za kúsky pôdy získajte jednu roľu

Mladí farmári sa len s ťažkosťami dostávajú k súvislým plochám, na ktorých chcú rozbehnúť poľnohospodársku výrobu. Ako situáciu vyriešil dočasne zákon? Aké sú perspektívy na scelenie pozemkov? Odpovedajú odborníci.

Za kúsky pôdy získajte jednu roľu

Odpovedá Milan Jurky predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku - ASYF

Prístup k pôde
Družstvá a agropodniky by mali vyčleniť pozemky na hospodárenie tým vlastníkom, ktorých pozemky majú v nájme a ktorí ich o to požiadajú. Vychádzajú mladým farmárom v ústrety?

Najväčším problémom Mladých farmárov je prístup k pôde. Keďže je na väčšine územia Slovenska rozdrobená na malé výmery s veľkým počtom vlastníkov, je v mnohých prípadoch nevyhnutné hospodáriť na takzvaných náhradných, presnejšie podnájomných pozemkoch.

Keďže na každý hektár je možné získať podporu, existujúce družstvá a väčšie poľnohospodárske podniky pôdu vydávajú s veľkou nevôľou. Do tohto procesu by mal vstúpiť okresný úrad, ktorý by rozhodnutím takéto pozemky vyčlenil. Zo skúseností môžeme povedať, že tento systém nefunguje.

Podľa informácií Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka je podľa na príslušné paragrafy zákona vydaných len 27-tisíc z pôvodných 280-tisíc hektárov. Keďže okresné úrady stále nie sú vedené z ministerstva pôdohospodárstva, tak ministerstvo nemá pod kontrolou tieto veľmi zdĺhavé procesy.

Zameranie pozemkov
Ako sa zvyknú zameriavať takzvané náhradné alebo presnejšie už podnájomné pozemky? Kto hradí práce s tým spojené?

Určuje sa na základe bonity a kvality pôdy a celková výmera predstavuje sumár výmer poľnohospodárskych pozemkov v katastri, ktoré žiadateľ vlastní. Náklady na vytyčovací plán znášajú nový nájomca a súčasný prenajímateľ rovným dielom.

Technické podklady zabezpečujú užívatelia a náklady sa delia na polovicu. Pri dohode stačí jednoduchá zmluva a aj relatívne jednoduché technické podklady. Avšak pri konaní na okresnom úrade, sú už podklady technicky náročnejšie a cena sa pohybuje v násobkoch ceny geometrických plánov.

Štát by mal financovať takéto konanie v rozsahu celého katastrálneho územia, vykonávať by sa mali na základe verejného obstarávania cez pozemkové a lesné odbory okresných úradov.

Digitalizovaný register
Mohli by ste spomenúť sporné prípady zo svojej praxe, na ktoré ste narazili?

Najčastejším problémom s ktorým sa farmári stretávajú je to, že okresný úrad nevie rozhodnúť, ktorá nájomná zmluva je pravá, pretože doterajší nájomca si uplatňuje prednostné právo. V týchto prípadoch by jednoznačne pomohol digitalizovaný register právnych vzťahov k pôde. Takýto register by sprehľadnil užívanie poľnohospodárskej pôdy a pracovníci okresných úradov by mohli bez dlhých prieťahov vydávať rozhodnutia o vzniku náhradného pozemku.

Odpovedá Jozef Urban, podpredseda Komory pozemkových úprav

Platnosť vymerania
Eliminovať rozdrobenosť vlastníctva majú pozemkové úpravy, ktoré však na Slovensku postupujú pomalým tempom. V rámci nich sa vlastníctvo pôdy aj sceľuje a prerozdeľuje. Po ich realizácii môžu tí užívatelia, ktorí hospodária na cudzích – náhradných pozemkoch, o ne prísť?

Platnosť vymerania takzvaných náhradných pozemkov má trvať do vykonania pozemkových úprav. Zákon vždy predpokladal, že sa jedná o dočasný stav. Čo nepredpokladal nikto, je, že proces vykonávania pozemkových úprav sa výrazne spomalí a v niektorých obdobiach až zastaví.

Skutočným riešením sú naozaj až pozemkové úpravy, kde sú vlastníkom naprojektované nové pozemky, ktoré sú ich pôvodným pozemkom primerané vo výmere a v hodnote, avšak je ich výrazne menej a je odbúrané spoluvlastníctvo.

Podklady geodeta
Ako sa zvyknú zameriavať takzvané náhradné alebo presnejšie už podnájomné pozemky? Kto hradí práce s tým spojené a aké podklady potrebuje geodet?

Geodet môže spracovať potrebné podklady, rozdeľovací plán a príslušnú dokumentáciu potre

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.