Zamestnávateľské subjekty môžu v súlade s Obchodným zákonníkom uskutočňovať rôzne organizačné zmeny. Ide o fúzie (zlučovať sa alebo splynúť), rozdelenia (so založením nových spoločností alebo zlúčením s už existujúcimi spoločnosťami), transformácie (zmeny právnych foriem spoločností), a pod. Všetky takéto zmeny majú spravidla vplyv aj na existujúce pracovnoprávne vzťahy. Zákonník práce však posudzuje organizačné zmeny zamestnávateľa len z hľadiska ich následkov na pracovnoprávne vzťahy bez ohľadu na to, či ide o zmeny navonok alebo o vnútorné organizačné úpravy. Pre pracovné právo je z tohto pohľadu dôležité len to, či dochádza ku skončeniu pracovnoprávneho vzťahu medzi zamestnancom a zamestnávateľom z dôvodu zániku zamestnávateľa, alebo či ide o prechod práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov.
Organizačné zmeny a skončenie pracovného pomeru
Pri organizačných zmenách môže pracovný pomer zamestnancov skončiť z dvoch dôvodov:
* ak sa zamestnávateľ zrušuje (alebo premiestňuje) alebo
* ak sa zamestnanec stane nadbytočným na základe písomného rozhodnutia zamestnávateľa alebo príslušného orgánu vzhľadom na zmenu úloh zamestnávateľa, technického vybavenia, zníženia stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce, prípadne na základe rozhodnutia o iných organizačných zmenách.
Výpoveď zo strany zamestnávateľa musí obsahovať výpovedný dôvod, t. j. kto, kedy a o čom rozhodol:
* riaditeľ, konateľ, predstavenstvo alebo iný štatutárny orgán,
* na porade, zasadnutí, príkazom,
* o zániku, zrušení, premiestnení, zlúčení, predaji, rozdelení alebo o inej organizačnej zmene.
Účasť zástupcov zamestnancov pri skončení pracovného pomeru
Zákonník práce ukladá zamestnávateľovi v súvislosti so skončením pracovného pomeru výpoveďou (uvedené sa týka aj okamžitého skončenia pracovného pomeru zamestnanca) viacero povinností vo vzťahu k zástupcom zamestnancom. Samozrejme, ak u zamestnávateľa nepôsobí odborová organizácia alebo zamestnanecká rada (zamestnanecký dôverník), nasledujúce povinnosti zamestnávateľ nemá.
Je to predovšetkým povinnosť vopred prerokovať otázky skončenia pracovného pomeru zamestnanca so zástupcami zamestnancov. Ak zamestnávateľ vopred neprerokoval výpoveď so zástupcami zamestnancov, je výpoveď neplatná. Zamestnávateľ by preto mal mať dôkaz o tom, že zástupcovia zamestnancov výpoveď skutočne prerokovali.
V záujme odstránenia prieťahov pri ukončovaní pracovných pomerov zamestnancov Zákonník práce ustanovuje pre zástupcov zamestnancov povinnosť prerokovať predložené skončenie pracovného pomeru do desiatich kalendárnych dní odo dňa doručenia písomnej žiadosti zamestnávateľa o prerokovanie. Ak tak zástupcovia zamestnancov neurobia, považuje sa to, že k prerokovaniu došlo.
Prísnejší postup
Ešte prísnejší je postup pri skončení pracovného pomeru odborového funkcionára, člena zamestnaneckej rady, zamestnaneckého dôverníka alebo zástupcu zamestnancov pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci. Ak zamestnávateľ chce skončiť pracovný pomer so zástupcom zamestnancov v čase jeho funkčného obdobia a počas šiestich mesiacov po ukončení výkonu funkcie, je povinný požiadať zástupcov zamestnancov o predchádzajúci súhlas.
Za vyjadrenie predchádzajúceho súhlasu sa považuje aj skutočnosť, že zástupcovia zamestnancov písomne neodmietli udeliť zamestnávateľovi súhlas do 15 dní odo dňa, keď o to zamestnávateľ požiadal. Zamestnávateľ môže použiť tento predchádzajúci súhlas len v lehote dvoch mesiacov od jeho udelenia.
Odmietnutie súhlasu zo strany zástupcov zamestnancov spôsobuje neplatnosť výpovede. Ak zamestnávateľ trvá na skončení pracovného pomeru, zástupca zamestnancov sa môže obrátiť na súd so žalobou o určenie neplatnosti výpovede. Zákon umožňuje súdu rozhodnúť, že výpoveď je síce neplatná, ale od zamestnávateľa nemožno spravodlivo požadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával. Vtedy je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi len náhradu mzdy za obdobie od faktického skončenia pracovného pomeru na základe neplatnej výpovede do dňa určeného súdom ako deň skončenia pracovného pomeru.
Vzor: Žiadosť o predchádzajúci súhlas so skončením pracovného pomeru zástupcu zamestnancov
_______________________________________________________________________
zamestnávateľ
ZO OZ ........ pri ..................
Dňa......................................
Vec: Žiadosť o predchádzajúci súhlas so skončením pracovného pomeru so zástupcami zamestnancov
Na základe rozhodnutia predstavenstva ...... a v súlade s dohodou o prevode časti výroby uzatvorenou medzi ... a ..., sa s účinnosťou od ... prevádza časť výroby do spoločnosti .... vrátane vybraného počtu zamestnancov podľa požiadavky nadobúdateľa. Všetkým zamestnancom, ktorých sa táto zmena dotýka, bola navrhnutá dohoda o zmene pracovnej zmluvy, týkajúca sa miesta výkonu práce. So zamestnancami, ktorí s navrhovanou dohodou nesúhlasili, je zamestnávateľ nútený skončiť pracovný pomer podľa § 63 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce v platnom znení.
Z horeuvedeného dôvodu Vám v zmysle § 240 ods. 7 Zákonníka práce predkladáme na vyjadrenie predchádzajúceho súhlasu výpovede dané nasledovným zástupcom zamestnancov:
meno, funkcia zástupcu zamestnancov, pracovná pozícia
1. --, podpredseda ZV, výrobný robotník
2. --, člen ZV, referent výroby
3. --, člen ZV, revízny technik
4. --, člen ZV, prevádzkový elektrikár
Výpovedná doba začne plynúť dňa .... a skončí v zmysle § 62 Zákonníka práce. Žiadame Vás o prerokovanie uvedeného a o písomné oznámenie Vášho stanoviska.
S pozdravom,
.....................................................
vedúci personálneho oddelenia
Hromadné prepúšťanie
Ak pri organizačných zmenách dochádza ku skončeniu pracovného pomeru najmenej s dvadsiatimi zamestnancami v období 90 dní, ide o hromadné prepúšťanie, pre ktoré platí osobitný režim:
Už v čase, keď sa rozhoduje o organizačných zmenách spojených s prepúšťaním väčšieho počtu zamestnancov, musí zamestnávateľ počítať s predĺženou lehotou na realizáciu týchto zmien. Okrem výpovednej doby treba rátať aj s tým, že najneskôr jeden mesiac pred začatím hromadného prepúšťania je zamestnávateľ povinný prerokovať so zástupcami zamestnancov opatrenia umožňujúce predísť alebo obmedziť hromadné prepúšťanie, ako aj opatrenia na zmiernenie nepriaznivých dôsledkov hromadného prepúšťania zamestnancov.
Predmetom týchto rokovaní sú najmä dôvody prepúšťania, informácie o počte a štruktúre prepúšťaných zamestnancov, kritériá, podľa ktorých sa vyberali prepúšťaní zamestnanci, informácia o celkovom počte a štruktúre zamestnancov, o dobe, počas ktorej sa bude hromadné prepúšťanie uskutočňovať, ako aj o možnostiach umiestnenia prepúšťaných zamestnancov na pracoviskách zamestnávateľa.
Ak by si zamestnávateľ nesplnil povinnosť v určenej lehote prerokovať so zástupcami zamestnancov uvedené otázky a ak by neposkytol zástupcom zamestnancov potrebné písomné informácie o hromadnom prepúšťaní, bol by povinný poskytnúť zamestnancom, s ktorými skončí pracovný pomer v rámci hromadného prepúšťania, náhradu mzdy vo výške dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Zamestnávateľ je povinný zaslať Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny kópiu písomnej informácie o hromadnom prepúšťaní, ktorú adresoval zástupcom zamestnancov.
Vzor: Informácia zástupcov zamestnancov o hromadnom prepúšťaní a žiadosť o prerokovanie hromadného prepúšťania
_______________________________________________________________________
zamestnávateľ
ZV OZ........... pri ..............
...........................................
Dňa ...................................
Vec: Informácia o hromadnom prepúšťaní a žiadosť o prerokovanie
V zmysle § 73 Zákonníka práce v platnom znení Vám predkladáme k prerokovaniu písomnú informáciu o hromadnom prepúšťaní.
a) Na základe rozhodnutia predstavenstva dochádza s účinnosťou od ... k reštrukturalizácii výroby. Dôsledkom uvedených zmien bude aj zníženie počtu zamestnancov. Prepúšťanie sa bude týkať zamestnancov kategórie TH v nasledovných pracovných pozíciách:
1. vedúci technického oddelenia
2. referent P a M
3. 2-krát referent úhrady faktúr
4. revízny technik
5. referent zásobovania
6. vedúci odboru výroby
7. analytik
8. vedúci oddelenia cien
9. referent výroby
a pracovných pozícií zamestnancov kategórie R:
10. 3-krát robotník v sklade
11. 2-krát údržbár
12. prevádzkový elektrikár
13. 4-krát pomocný robotník v sklade
14. 6-krát výrobný robotník
15. 2-krát upratovačka
Spolu: 28
b) Zamestnávateľ má k ... nasledovný stav zamestnancov pracujúcich v jednotlivých organizačných zložkách:
kateg. R kateg. TH Stav k ...
400 41 441
c) Doručovanie výpovedí jednotlivým zamestnancom sa bude realizovať v súlade s § 73 ods. 6 ZP po uplynutí jedného mesiaca odo dňa doručenia písomnej informácie o výsledku prerokovania Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a príslušným odborovým orgánom. Do tohto obdobia zamestnávateľ zrealizuje ponukové konania voľných pracovných miest zamestnancom, ktorých sa týka hromadné prepúšťanie, pri zohľadnení požiadaviek nevyhnutných na výkon pracovnej funkcie. Predpokladá sa, že počet zamestnancov, ktorých sa dotkne prepúšťanie, bude nižší.
d) Výber zamestnancov, ktorých sa hromadné prepúšťanie týka v jednotlivých organizačných zložkách, sa zrealizoval na základe dôslednej analýzy jednotlivých pracovných miest, produktivity práce, využiteľnosti pracovnej sily na každej pracovnej pozícii a zabezpečenia efektívnosti výkonu týchto činností.
Na základe predloženej informácie o hromadnom prepúšťaní zamestnancov Vás žiadame o jej prerokovanie a predloženie výsledku z prerokovania do ... .
S pozdravom,
......................................................
vedúci personálneho oddelenia
Vzor: Informácia Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o hromadnom prepúšťaní
___________________________________________________________________________
; zamestnávateľ
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny
................................................
.................................................
Dňa ...........................
Vec: Predloženie písomnej informácie o hromadnom prepúšťaní
Podľa § 73 Zákonníka práce Vám v prílohe predkladáme písomnú informáciu o plánovanom hromadnom prepúšťaní, ktorú zamestnávateľ ......... predložil zástupcom zamestnancov.
S pozdravom,
........................................................
vedúci personálneho oddelenia
Príloha: 1x kópia listu: Informácia zástupcom zamestnancov o hromadnom prepúšťaní
Vzor: Informácia Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o prerokovaní hromadného prepúšťania so zástupcami zamestnancov
_________________________________________________________________________
zamestnávateľ
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny
...................................................
..................................................
Dňa ....................................
Vec: Predloženie písomnej informácie o výsledku prerokovania hromadného prepúšťania
Na základe predloženej informácie o hromadnom prepúšťaní a prerokovania s odborovou organizáciou pôsobiacou u zamestnávateľa ......... Vám oznamujeme nasledovnú informáciu o výsledku prerokovania zo dňa ............ . Odborová organizácie ZO OZ ..... pri ...... zobrala na vedomie informáciu o doterajšom ekonomickom vývoji a rozhodnutí predstavenstva o reštrukturalizácii výroby.
Zamestnávateľ a odborové organizácie sa vzájomne dohodli, že zamestnávateľ do termínu doručenia výpovedí bude hľadať možnosti umiestnenia zamestnancov, ktorých sa organizačné zmeny dotýkajú, na základe realizácie ponukového konania voľných pracovných miest pri zohľadnení požiadaviek nevyhnutných k výkonu práce, ako aj o hľadaní možností umiestnenia týchto zamestnancov na iných pracoviskách za podmienky ich súhlasu o možnej predchádzajúcej príprave.
Zamestnanci, ktorí dostanú od zamestnávateľa výpovede z organizačných dôvodov, budú upozornení na možnosť skončenia pracovného pomeru dohodou v súlade s ustanoveniami Zákonníka práce a Kolektívnej zmluvy.
S pozdravom,
........................................................
vedúci personálneho oddelenia
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny
Ďalšiu písomnú informáciu zamestnávateľ predkladá Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny po prerokovaní hromadného prepúšťania so zástupcami zamestnancov. Jej obsahom tejto informácie má byť výsledok prerokovania. Odpis tejto informácie doručuje aj zástupcom zamestnancov.
Zamestnávateľ je povinný rokovať aj s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny o zamýšľanom hromadnom prepúšťaní, o opatreniach umožňujúcich predísť alebo obmedziť hromadné prepúšťanie, a to najmä o podmienkach udržania zamestnanosti, možnostiach zamestnať uvoľňovaných zamestnancov u iných zamestnávateľov alebo o možnostiach pracovného uplatnenia uvoľňovaných zamestnancov v prípade ich rekvalifikácie. Až potom, po uplynutí jedného mesiaca odo dňa doručenia písomnej informácie o výsledku prerokovania hromadného prepúšťania, môže pristúpiť k odovzdávaniu, resp. zasielaniu výpovedí zamestnancom alebo k dohodám o skončení pracovného pomeru z organizačných dôvodov. Ustanovenia o hromadnom prepúšťaní sa nevzťahujú na zamestnancov, ktorým končí pracovný pomer uzatvorený na dobu určitú uplynutím tejto doby a na členov posádok lodí plávajúcich pod štátnou vlajkou SR.
Vyhlásenie konkurzu
V prípade, že bol súdom vyhlásený konkurz, zamestnávateľ nie je povinný zachovať jednomesačnú lehotu na dávanie výpovedí alebo uzatváranie dohôd o skončení pracovného pomeru po doručení písomnej informácie o hromadnom prepúšťaní Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a zástupcom zamestnancov, ani prerokovať opatrenia na predídenie alebo obmedzenie prepúšťania s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny.
V súvislosti s konkurzom však treba upozorniť, že samotný bankrot zamestnávateľského subjektu ešte neznamená nevyhnutné prepúšťanie zamestnancov. Vyhlásením konkurzu, ktoré spôsobuje zrušenie zamestnávateľa, vzniká len dôvod výpovede, t. j. možnosť dať zamestnancovi výpoveď. Výpovedný dôvod podľa ustanovenia § 63 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce (ak sa ruší alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť), môže síce voči zamestnancovi uplatniť správca konkurznej podstaty, na ktorého vyhlásením konkurzu prešla dispozičná právomoc zamestnávateľa, ale rovnako môže dôjsť k predaju zamestnávateľa ako celku bez prerušenia prevádzky a prepúšťania zamestnancov. Ak sa po vyhlásení konkurzu takýto predaj predpokladá, nie je správne ani účelné, aby správca uplatnil hromadné prepúšťanie. K tomu by mal pristúpiť až keď bude mať istotu, že nový vlastník, ktorý kúpi podnik, nebude chcieť prevziať doterajší pracovný kolektív.