Do čoho ste investovali prvé zarobené peniaze?
Prvé peniaze? Zarobil som si ich ako 17-ročný počas letnej brigády v Eastman Kodak. A na základe odporúčania časopisu o investovaní som sa rozhodol ich investovať do ťažby zlata, do firmy Western Mining. Aj keď som nemal vtedy ani potuchy, čo robím, investícia sa zhodnotila o 10 %. Bolo to začiatočnícke šťastie.
Investícia, ktorá vám priniesla najvyšší zisk?
Tiež to bola investícia do podnikov. V roku 2002 som kúpil prvotriedne akcie podnikov ako Nestlé, LVMH, Novartis atď. a stále ich mám. Na to, že boli dobré aj zle roky, návratnosť investície je 8 % ročne. Čo považuje za dobré.
Obchod, ktorý sa vám naozaj nepodaril?
Biznis, ktorý nefungoval? Tak to je dlhý zoznam. Jeden som urobil hneď, ako som zarobil na ťažbe zlata. Povzbudený počiatočným úspechom som investoval do opcií na akcie. A, samozrejme, hneď na to trh klesol. Našťastie sa mi podarilo vyviaznuť len s 30-percentnou stratou. Bola to bolestivé, no poučné.
Poučenie z krízy?
Aj napriek veľmi nízkym úrokovým sadzbám si dnes ľudia i firmy dvakrát premyslia, či si zoberú úver a budú sa zadlžovať.
Váš investičný tip do budúcnosti?
Rozhodujúca ja diverzifikácia. Po prvé mix dlhopisov, akcií, nehnuteľností a po druhé mix krátko-, stredno- a dlhodobých investícií. V dnešnom neistom prostredí nikto nepozná budúcnosť jednotlivých tried aktív. Preto je diverzifikácia zásadná. Rovnako by som odporučil neinvestovať naraz, ale mesačné či štvrťročné investovanie.
Ako dlho prežije euro?
To naozaj neviem. No podľa silnej politickej vôle hlavných ekonomík Európskej únie, nevýhodám, ktoré by jeho pád priniesol a jasnej podpore eura zo strany Európskej centrálnej banky, by som na pád eura nestaval.
Kto je: Martin Vogl pracuje v rámci skupiny AXA od roku 2001 na rôznych pozíciách. Viedol napríklad oddelenie pre strategický rozvoj spoločnosti, AXA Private Management a bol aj generálnym riaditeľom AXA Bank v Nemecku. Súčasnú pozíciu zastáva od 1. júla 2011.
O spoločnosti: Finančná skupina AXA pôsobí u nás od roku 2007. Hlavnou oblasťou jej pôsobenia je finančné zabezpečenie ľudí a majetku. Je zastúpená životnou a neživotnou poisťovňou, DDS, DSS a investičnou spoločnosťou. Má tu približne 1 000 zamestnancov a finančných poradcov a vyše 600-tisíc klientov.